Talijanska obalna straža u utorak je prevezla sedam imigranata iz Albanije u Italiju nakon što su suci u Rimu blokirali planove premijerke Giorgije Meloni.
Imigracijski suci u Rimu u ponedjeljak su naredili da se migranti iz Bangladeša i Egipta, koje je talijanski ratni brod spasio u međunarodnim vodama i kasnije prebacio u Albaniju, moraju vratiti u Italiju.
>Meloni mijenja zakon nakon što su suci pokušali blokirati slanje migranata u Albaniju
“Primat prava Europske unije kamen je temeljac na kojem počiva zajednica nacionalnih sudova”, rekao je glavni tajnik Nacionalne udruge prekršajnih sudaca Salvatore Casciaro. Dodao je da suci moraju primjenjivati zakone Europske unije kada “smatraju interno zakonodavstvo nekompatibilnim sa zakonodavstvom Unije”, prenosi Politico.
>Nakon odluke suda talijanski brod vratio migrante iz Albanije u Italiju
Presuda rimskog suda izazvala je bijes talijanske vlade. Zamjenik talijanske premijerke Matteo Salvini optužio je suce da su svojom odlukom “ugrozili sigurnost i novčanike Talijana”.
Vlada želi nastaviti svoje planove
Predsjednik Senata Ignazio La Russa, član stranke Giorgije Meloni Braća Italije, rekao je u utorak da bi Europski sud mogao biti pravo mjesto za odlučivanje o ovom “kontroverznom” pitanju. Ovo je drugi put da su talijanski suci prisilili vladu da premjesti migrante iz albanskih migrantskih centara natrag u Italiju. Podsjetimo, Meloni je 2023. postigla dogovor s albanskim premijerom Edijem Ramom o prebacivanju migranata iz Italije i obradi zahtjeva za azil do 30.000 migranata. Italija je odredila Egipat i Bangladeš kao zemlje sigurne za vraćanje migranata kojima je odbijen azil.
>Italija poslala prvu skupinu migranata u Albaniju, Meloni: ‘Naš model treba slijediti’
No Europski sud pravde (ECJ) rekao je da se zemlje ne mogu kategorizirati kao sigurne ako sve regije i sve manjinske skupine unutar zemlje nisu sigurne. U listopadu je prva skupina od 16 migranata premještena iz Albanije u Italiju nakon što se sud u Rimu pozvao na presudu ECJ-a.
>U Albaniji otvoreni talijanski detencijski centri za ilegalne migrante
Rimska vlada je odgovorila ažuriranjem svog popisa sigurnih zemalja i uvrštavanjem istog u zakon.
Andrea Delmastro Delle Vedove, zastupnik iz Melonijine stranke Braća Italije i podtajnik za pravosuđe, rekao je u izjavi: “Vlada se ne slaže s kaznama, osporit ćemo ih i nastavit ćemo s projektom zaštite vanjskih granica [EU]. Izabrani smo da se borimo protiv neregularne imigracije i demontiramo nehumanu trgovinu robljem duž Mediterana i nećemo odustati.”
Tekst se nastavlja ispod oglasa