Cameron razmišlja o zabrani povratka džihadistima

Osobe rođene u Velikoj Britaniji koje su otišle boriti se u Irak ili Siriju mogle bi dobiti privremenu zabranu povratka, po planovima koje razmatra britanska vlada, piše BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog straha da bi se britanski državljani mogli iz Sirije ili Iraka vratiti u domovinu te izvoditi terorističke napade, britanski premijer David Cameron razmišlja o nizu mjera kojima bi se takve akcije spriječile.

Cameron bi o tim planovima kojima se želi suprotstaviti terorističkoj prijetnji trebao govoriti u ponedjeljak zastupnicima u parlamentu.

Dužnosnici procjenjuju da se najmanje 500 Britanaca otišlo boriti u Siriju ili Irak u kojima teroristička skupina Islamska država drži već velike dijelove teritorija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svojem govoru parlamentu premijer bi također mogao najaviti planove o lakšoj zaplijeni putovnica osobama koje bi mogle biti teroristi a koje žele otići u inozemstvo.

“Vlada razmatra seriju mjera kojima bi željela zajamčiti sigurnost u zemlji, u svjetlu povećane prijetnje islamskog terorizma”, rekao je vladin izvor za BBC News. Te mjere uključuju otežavanje potencijalnim stranim borcima da otputuju, kao i privremenu zabranu britanskim građanima da se vrate ako su pod sumnjom za terorističku djelatnost.

Detalji čitavog paketa mjera u fazi su finalizacije, dodao je izvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika Britanija podignula je u petak stupanj pripravnosti na terorizam na “ozbiljnu” prijetnju, drugu najvišu razinu, zbog mogućih napada iz Sirije i Iraka.

“To znači da je teroristički napad vrlo izgledan, ali nema obavještajnih podataka o njemu”, rekla je ministrica unutarnjih poslova Theresa May.

“Stupanj pripravnosti podiže se zbog Sirije i Iraka gdje terorističke skupine planiraju napade na Zapad. U nekima od tih urota mogli bi sudjelovati strani borci koji su onamo došli iz Velike Britanije i Europe”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

May je obećala i oštrije novije zakone protiv islamista kako bi se spriječio njihov odlazak u inozemstvo i radikalizacija među 2,7 milijuna britanskih muslimana.

Međutim, neki zastupnici smatraju da bi privremena zabrana povratka mogla biti protuzakonita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.