Češka obnovila sela razorena u tornadu prije 6 mjeseci: Evo kako je Plenkovićeva Vlada ‘obnovila’ Banovinu

tornado češka potresom razorena Banovinu
Foto: Snimka zaslona, Fah; fotomontaža; narod.hr

Hrvatska danas obilježava godinu dana od razornog potresa na Banovini. Država nije započela gradnju niti jedne zamjenske obiteljske kuće, a u Zagrebu, u kojem će u ožujku biti dvije godine od potresa, nije krenula konstruktivna obnova niti jedne višestambene zgrade organizirane od iste te države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Češku pogodio razorni tornado: Više od 150 ozlijeđenih, ima i poginulih

> Godinu dana od jakog potresa na Banovini – dali smo puste milijune, a nije izgrađena nijedna kuća

Češka u šest mjeseci obnovila domove

I Češka obilježava sličnu obljetnicu ovih dana. Prije šest mjeseci, u predvečerje 24. lipnja tornado je protutnjao kroz nekoliko sela jugoistočne Češke ostavivši pustoš za sobom. U međuvremenu, prema pisanju čeških medija, puno toga se promijenilo, navodi jutarnji.hr. Razlika između fotografija sela neposredno nakon tornada i trenutačne situacije je ogromna. Najposjećeniji češki portal iDnes donosi fotografije prije i poslije koje svjedoče o velikim naporima koji su učinjeni na obnovi domova mještana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Snimka zaslona, foto: Petr Topič, MAFRA https://www.idnes.cz

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je učinila Hrvatska u godinu dana?

Rok od osamnaest mjeseci za potrošiti sredstva iz Fonda solidarnosti za obnovu Zagreba ulazi u posljednju trećinu, a dosad nije iskorišteno gotovo ništa!

> Kardinal Bozanić pozvao državne i gradske vlasti na rješavanje sanacije potresa: Apeliram da požure!

> Na što se troši novac koji bi mogao obnoviti Banovinu: Pupovčeve ‘Novosti’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenkovićeva opravdanja

Ako do lipnja ne potrošimo svih 683 milijuna eura, novac ćemo morati vratiti. A da ćemo ispoštovati taj rok ne vjeruje više ni Vlada Andreja Plenovića, pa se okreće planu B – vapaju prema Bruxellesu da nam rok prolongira.

Plenković se prebacio na smišljanje dobrog izgovora kojim će tražiti od Europske komisije da nam rok produlji.

“Element progresivne štete. Dakle, potres u Zagrebu je bio u ožujku 2020., ovaj potres na Banovini koji se jako osjetio u Zagrebu za dva dana će bit godinu dana i ta činjenica nas je dovela da su se i štete povećale i da ćemo onda s vrlo razložnom i jasnom argumentacijom siguran sam da ćemo doći do toga da se ti rokovi produlje”, ustvrdio je početkom tjedna Plenković.

Cijela priča o pomoći Banovini krenula je optimistično. Ganuli su nas prizori rijeke ljudi koja se slijevala na pogođena područja noseći sve što su uspjeli skupiti, prevozeći donirane kamp-kućice, otkidajući od vlastitih usta da bi uplatili onima koji su ostali bez svega. Sjetimo se kuhara iz cijele Hrvatske koji su se sami organizirali, volontera koji su popravljali krovove i donosili grijalice. Godinu dana iza toga, potrošeni su milijuni, a nije izgrađena niti jedna izgrađena kuća.

Rok za trošenje 5,1 milijardi kuna uskoro istječe

Podsjetimo, Plenkovićeva Vlada, prema sadašnjim regulativama Fonda solidarnosti Europske unije ne može tražiti produljenje roka za trošenje 5,1 milijardi kuna, koliko smo dobili nakon katastrofalnog potresa u Zagrebu, pa je sve izvjesnije da ćemo veći dio od tih milijardi morati vraćati Komisiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od dana kad dobije cijeli iznos, objasnili su Europske komisije za Jutarnji list, u odgovoru, država primateljica novca ima rok od 18 mjeseci da potroši sva sredstva iz Fonda solidarnosti za financiranje hitnih popravaka na javnim zgradama, odnosno konstrukcijsku obnovu te operacije koje su se događale odmah nakon katastrofe.

Dosad su 24 europske države koristile pomoć u iznosu većem od 5,5 milijardi eura – i kod nijedne nije bilo prolongiranja roka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.