Četvrtina Slovenaca živi u većim gradovima; Piran najgušće naseljen

Foto: Thinkstock

Samo sedam gradova u Sloveniji ima više od 20.000 stanovnika, no u njima živi više od četvrtine stanovništva te zemlje, a najgušće naseljeni grad u državi je Piran, prema najnovijim podacima koje je objavio slovenski statistički zavod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U gradiću na slovenskoj obali, koji već niz godina uspješno vodi nestranački načelnik dr. Peter Bossman, liječnik podrijetlom iz Gane koji je u braku s Hrvaticom iz Istre, na jednom četvornom kilometru površine živi skoro 5600 stanovnika, što ga čini najgušćim slovenskim naseljem.

Uz takvu gustoću naseljenost kakva je u Piranu, Slovenija bi imala čak 112 milijuna stanovnika, pedeset puta više nego sada, izračnali su u državnom statističkom zavodu.

Od skoro šest tisuća naselja u Sloveniji, 59 ih postoji samo imenom jer u njima nitko ne živi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše napuštenih naselja je u općini Kočevje, 18, iz kojih su tijekom zadnjeg velikog rata iselili tzv. kočevski Nijemci, ruralna njemačka narodnosna skupina specifičnog dijalekta i običaja koja je na tom području živjela više stoljeća.

Najveći grad je, naravno, prijestolnica Ljubljana, koja se znatno proširila od stjecanja slovenske neovisnosti i ima već skoro tristo tisuća žitelja.

Drugo najveće slovensko urbano naselje je Maribor s oko 100.000 žitelja. Broj Mariborčana u zadnjih se 25 godina smanjio za oko deset posto jer ga je jače pogodila ekonomska kriza, pa ima i natprosječan postotak nezapolenih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon ta dva najveća grada, slijede Kranj i Celje – svaki s čertdesetak tisuća stanovnika, pa zatim Velenje, Koper i Novo Mesto. Populacija u svakom od tih gradova kreće se između 20 i 25 tisuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.