Državno odvjetništvo u Rijeci bez komentara o Sindičiću, čeka presudu iz Madrida

Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci, koje je od Španjolske zatražilo izručenje Vinka Sindičića sumnjajući da je lažno svjedočio u Münchenu, odbilo je komentirati odluku suda u Madridu da se bivšeg agenta jugoslavenske tajne službe ne izruči Hrvatskoj te još uvijek čeka sudsko rješenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Državno odvjetništvo ne komentira odluke sudova bilo domaćih bilo stranih. Nakon što zaprimimo sudsku odluku razmotrit ćemo ju sukladno odredbama Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije“, napisao je u e-mailu Darko Karlović, zamjenik županijske državne odvjetnice u Rijeci.

Istražni sud u Madridu u ponedjeljak je odbio izručiti 72-godišnjeg Sindičića uhićenog 9. studenoga u gradu Burgosu na sjeveru zemlje. Tročlano sudsko vijeće smatra da ga Španjolska nije dužna izručiti Hrvatskoj ako ga za lažno svjedočenje i prijavu kaznenog djela ne traži Njemačka na čijem teritoriju je održano suđenje i navodno kazneno djelo.

Sindičić je bio svjedok na suđenju suradniku jugoslavenske tajne policije UDBE Krunoslavu Pratesu osuđenom u Münchenu 2008. godine na doživotni zatvor zbog pomaganja u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića u garaži u mjestu Wolfrathausen pored Münchena 1983. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prates je bio optužen za davanje ključa garaže Josipu Perkoviću, jednom od čelnika UDBE, koji se zajedno s drugim dužnosnikom Zdravkom Mustačem nalazi na optuženičkoj klupi u Münchenu.

Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo tvrdi da je lažnim svjedočenjem Sindičić ugrozio njegovog klijenta optuženog za organizaciju ubojstva. Na traženje Općinskog državnog odvjetništva u Rijeci raspisana je međunarodna tjeralica u veljači 2014. godine.

Sindičić je uhićen prije dva mjeseca u centru Burgosa, u blizini ureda svog odvjetnika, te je odbijao izručenje Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U ponedjeljak je pušten na slobodu, a njegov španjolski odvjetnik Juan-Manuel García Gallardo u petak nije odgovorio na upit Hine. Španjolska državna odvjetnica Carmen Monfort koja je tražila njegovo izručenje rekla je u četvrtak da je odluka korektna.

Vinko Sindičić je bio osuđen na 15 godina zatvora zbog atentata na hrvatskog emigranta Nikolu Štedula 1988. godine u Škotskoj gdje je odslužio dvije trećine zatvorske kazne.

U Zagrebu mu je 2000. godine suđeno zbog ubojstva emigranta Brune Bušića u Parizu 1978. godine ali je oslobođen optužbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kronologija slučaja Sindičić u Španjolskoj

Istražni sud u Madridu u ponedjeljak je odbio izručiti 72-godišnjeg Vinka Sindičića uhićenog 9. siječnja u gradu Burgosu na sjeveru zemlje jer je tročlano sudsko vijeće smatralo da ga Španjolska nije dužna izručiti Hrvatskoj ako ga za lažno svjedočenje i prijavu kaznenog djela ne traži Njemačka na čijem teritoriju je održano suđenje i navodno kazneno djelo.

Objavljujemo kronologiju slučaja Sindičić.

2008.- Sindičić u svojstvu svjedoka tvrdi da je suradnik UDBA-e Krunoslav Prates dao ključ od garaže Perkoviću, prije nego je ondje ubijen emigrant Đureković. Prates u Münchenu osuđen na doživotni zatvor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2009. – Njemačka izdala uhidbeni nalog za Perkovića i Mustača.

2013.

28. lipnja – „Lex Perković“, hrvatska vlada odlučila da će izručivati samo osobe koje se terete za zločine počinjene nakon 7.kolovoza 2002.

1. srpanj – Hrvatska ulazi u EU, obvezuje se na izručenje svojih državljana u skladu s europskim uhidbenim nalogom.

20. prosinca – Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci donosi rješenje o provođenju istrage zbog sumnje da je svjedok Sindičić dao lažni iskaz i lažno prijavio kazneno djelo na suđenju u Münchenu.

2014.

24. siječnja – Hrvatska izručila Perkovića Njemačkoj.

6.veljače – raspisana međunarodna tjeralica za Sindičićem.

17.listopada – počelo suđenje Perkoviću i Mustaču u Münchenu.

2015.

9. studenoga – Sindičić uhićen u centru Burgosa s hrvatskom putovnicom i talijanskom osobnom iskaznicom, 20 mjeseci nakon raspisivanja tjeralice. Perkovićev odvjetnik Anto Nobilo izrazio zadovoljstvo uhićenjem.

10. studenoga – Sindičić sproveden na istražni sud u Madrid gdje odbija izručenje Hrvatskoj. Sud ga šalje u zatvor do odluke o izručenju.

17. studenoga – Državna odvjetnica Carmen Monfort tvrdi da nema prepreke izručenju u skladu s europskim uhidbenim nalogom. Istražni sudac Ismael Moreno donosi odluku o izručenju.

1. prosinca – Sindičićev odvjetnik iz Burgosa, Juan-Manuel García-Gallardo, ulaže žalbu na odluku. Slučaj odlazi na višu instancu Istražnog suda u Madridu.

4. prosinca – Sudac više instance Alfonso Guevara Marcos poništava odluku suca Morena jer u njegovoj presudi nedostaje pravno objašnjenje za odbijanje argumenata Sindičićevog odvjetnika i jer spominje samo lažno svjedočenje a ne i lažnu prijavu kaznenog djela, što stoji u dokumentu poslanom iz Rijeke.

14. prosinca – Ismael Moreno nadopunio argumentima svoju presudu, ponovo traži izručenje Sindičića Hrvatskoj.

23. prosinca – odvjetnik ponovno uložio žalbu. Tvrdi da Sindičić ne može odgovarati u Hrvatskoj za navodna kaznena djela počinjena u Njemačkoj. Njemačka ne traži izručenje Sindičića.

4.siječnja – Sudac više instance Istražnog suda Guevara Marcos odbija izručiti Sindičića Hrvatskoj. Sindičić izlazi na slobodu iz istražnog zatvora.

7.siječnja – Španjolska državna odvjetnica Carmen Monfort kaže kako je konačna odluka korektna, nema primjedbi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.