Europska komisija trebala bi revidirati zakone o borbi protiv korupcije i organiziranog kriminala kako bi pomogla državama članicama u borbi protiv kriminalnih organizacija u EU-u, smatraju zastupnici Europskog parlamenta.
U neobvezujućoj rezoluciji usvojenoj na plenarnoj sjednici u utorak, zastupnici predlažu inicijative kao što su zajednička europska pravila za zapljenu imovine kriminalnih organizacija kako bi je se moglo upotrijebiti u socijalne svrhe te zaštitu zviždača.
Zastupnici traže donošenje europskog akcijskog plana kako bi se iskorijenilo organizirani kriminal, prijevare i korupciju. Ističu da to mora biti europski politički prioritet te da je policijska i pravosudna suradnja između država članica u tom smislu ključna.
Europol je 2013. identificirao 3600 kriminalnih organizacija u EU-u. Korupcija u EU-u nanosi štetu od oko 120 milijardi eura na godinu, po procjenama Europske komisije iz 2014., što odgovara jedan posto europskog BDP-a i nešto manje od godišnjeg proračuna EU-a.
“Europa mora shvatiti složen problem organiziranog kriminala i opasnost od infiltracije kriminalnih organizacija u društveno, gospodarsko i političko tkivo država članica”, kazala je izvjestiteljica Laura Ferrara (IT, EFDD), objavio je Europski parlament. “Kazneni zakoni država članica moraju biti dorasli tom izazovu. Zato pozivam na hitnu i oštru regulatornu akciju na europskoj razini kako bi vlasti za provedbu zakona dobile potrebne alate da se mogu primjereno boriti protiv organiziranog kriminala u Europi.”
Komisiju se također poziva da sastavi “crne popise tvrtki koje imaju dokazane veze s organiziranim kriminalom ili su upletene u koruptivne prakse” i da im se “zabrani stupanje u ekonomske odnose s javnim vlastima i korištenje europskih fondova”.
Uz to, trebalo bi osnovati poseban odjel pri Europolu za borbu protiv skupina organiziranog kriminala “koje djeluju u nekoliko sektora istodobno”.
Zastupnici traže i zajednička pravila za zaštitu zviždača do kraja 2017. godine.
Komisija bi također trebala pripremiti obvezujuća pravila kako bi se zabranilo ljudima koji su osuđeni ili su bili upleteni u organizirani kriminal ili druga ozbiljna kaznena djela da se natječu na izborima ili rade u ili za javne administracije, uključujući europske institucije.
Zastupnici smatraju da bi uvođenje zajedničke metode za zapljenu imovine kriminalnih organizacija u EU-u bilo dobar način za odvraćanje kriminalaca. Pozivaju Komisiju da osnaži europske mjere za “promicanje upravljanja zamrznutom i zaplijenjenom imovinom i njezino ponovno korištenje u socijalne svrhe” te kao naknadu za tvrtke i obitelji žrtava.
Ova rezolucija nastavlja se na Rezoluciju protiv organiziranog kriminala, korupcije i pranja novca, koju je Parlament usvojio u listopadu 2013., na prijedlog svojeg Posebnog odbora za organizirani kriminal, korupciju i pranje novca.
Jakovčić: Hrvatska ima dobre rezultate u borbi protiv korupcije
Zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Ivan Jakovčić zauzeo se tim povodom, u govoru na plenarnoj sjednici, za odlučnu i trajnu borbu protiv korupcije na najvišoj, političkoj razini.
Tu borbu moramo voditi od samog vrha piramide, slamajući korupciju u zajedničkim institucijama Europske unije, naglasio je. Ukazao je i na konkretne, ohrabrujuće rezultate u borbi protiv korupcije u Hrvatskoj.
“Protiv korupcije moramo se boriti uvijek, svugdje i trajno. Podržavam napore na iskorjenjivanju korupcije u zajedničkim institucijama i službama Europske unije”, kazao je.
“No želim ukazati i na pozitivan primjer Hrvatske u kojoj se već godinama vodi snažna borba protiv korupcije. Rad USKOK-a, DORH-a i MUP-a daje konkretne rezultate u iskorjenjivanju korupcije na visokoj, političkoj razini. Važno je da se i takvi konkretni, pozitivni rezultati uvrste u izvještaje EU-a o borbi protiv korupcije na svim razinama”, istaknuo je.
“Pozitivan primjer Hrvatske ima dodatnu težinu jer se radi o zemlji s europskog jugoistoka. Na tom području Europe korupcija je veliki problem u pojedinim zemljama članicama ali je još izraženija u zemljama kandidatkinjama za članstvo. Jedino trajna borba protiv korupcije može dati rezultate, a tu borbu moramo početi na samom vrhu, dakle u institucijama Europske unije”, zaključio je Jakovčić, kako je priopćio njegov ured.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h