Švicarska mora osigurati slobodu kretanja i za građane RH

Europska unija i Švicarska potpisale su u petak sporazum koji omogućuje toj zemlji da djelomično sudjeluje u istraživačkom programu EU-a Horizon 2020 do kraja 2016., a produljenje sporazuma nakon toga ovisit će o tome hoće li Bern osigurati slobodu kretanja za hrvatske građane i istraživače.
Švicarska je s EU-om 15. srpnja 2013. parafirala dodatni protokol koji predviđa prijelazno razdoblje od 10 godina tijekom kojih bi se broj radnih dozvola za Hrvate sustavno povećavao, da bi nakon isteka tog razdoblja državljani Hrvatske imali punu slobodu kretanja na području Švicarske, kao i ostali građani zemalja EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, u veljači ove godine u Švicarskoj je održan referendum kojim su u ustav unesena neka ograničenja u pogledu pristupa stranih radnika švicarskom tržištu i švicarska vlada nije više bila u mogućnosti potpisati taj protokol. Umjesto toga, švicarska vlada je ponudila da će jednostrano provoditi parafirani protokol, ali bez njegova potpisivanja.

Uslijedio je pritisak Europske komisije, koja je reagirala suspenzijom pregovora o sudjelovanju Švicarske u europskom istraživačkom programu Horizon 2020 i u programu razmjene studenata Erasmus+, jer se švicarskom odlukom krši načelo slobode kretanja i diskriminira državljane jedne zemlje članice EU-a.

Krajem prošlog mjeseca postignuto je kompromisno rješenje prema kojem Švicarska može sudjelovati u prvom stupu programa Horizon 2020 koji se naziva “Znanstvena izvrsnost” i to do kraja 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Produljenje sporazuma ovisit će o tome hoće li Švicarska osigurati nediskriminatorno ponašanje prema hrvatskim državljanima, u suprotnom sporazum se automatski prekida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.