EU uvodi ‘dijalog’ o vladavini prava jednom godišnje

Ministri za europske poslove EU-a odlučili su ovaj tjedan da će jednom godišnje u Vijeću EU-a organizirati “dijalog” o zaštiti vladavine prava u Europskoj uniji, kada će se na dnevnom redu moći naći pitanja kao što su kršenja vladavine prava u Mađarskoj i Rumunjskoj, prenose europski mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mađarska vlada desnog centra na čelu s premijerom Viktorom Orbanom progurala je kontroverzni zakon o medijima i povećala nadzor nad središnjom bankom i pravosuđem. Rumunjski premijer lijevog centra Victor Ponta pokušao je pod svoju kontrolu staviti ustavni sud i koristio je izvanredne uredbe koje su zadirale u status temeljnih institucija.

Pokušaji Europske komisije da na to reagira pokazali su koliko joj su joj ovlasti ograničene kada treba ukoriti države članice.

Prijedlog da bi države članice EU-a trebale kreirati mehanizme koji bi osigurali poštivanje vladavine prava zagovaraju Njemačka, Danska, Finska i Nizozemska. Te države smatraju da bi Unija, ako je uspjela napredovati u poboljšanju gospodarskog upravljanja, isto mogla učiniti i kad je riječ o zaštiti vladavine prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

EU se može pozvati na članak 7 Ugovora o EU po kojem se mogu suspendirati glasačka prava neke države članice koja krši europske ugovore, ali taj se instrument smatra “nuklearnom bombom.” Zbog toga se traži neko srednje rješenje, između sumnji u kršenje vladavine prava i kažnjavanja tzv. nuklearnim sredstvima.

Europski parlament uporno poziva Europsku komisiju da se kreira instrument Zajednice za takva osjetljiva pitanja.

Talijansko predsjedništvo EU-a predstavilo je nedavno dokument “Osiguranje poštivanja vladavine prava u Europskoj uniji” u kojem se analizira postojeća situacija kad je riječ o instrumentima za zaštitu vladavine prava u EU. Dokument sugerira da bi Vijeće EU-a u kojem sjede države članice trebalo imati središnju ulogu kako bi se došlo do zajedničkog stajališta o poštivanju vladavine prava u skladu s europskim ugovorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokument spominje i “pristup utemeljen na dokazima” koji tek treba definirati.

Ministri EU-a usvojili su, nakon rasprave u utorak, odluku da će se jednom godišnje u Vijeću EU-a voditi “dijalog”, koji će pripremiti veleposlanici država članica pri EU-u. Vijeće će tada odlučiti, ovisno o potrebi, o “pokretanju rasprava o pojedinim pitanjima”. Do kraja 2016. provest će se analiza novog pristupa.

Europska komisija ovom odlukom nije dobila veći prostor za procjenu poštivanja vladavine prava u državama članicama, prenosi EurActiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.