Europska agencija za zrakoplovnu sigurnost (EASA) traži nadzor zdravlja pilota

Foto: fah

Europska agencija za zrakoplovnu sigurnost (EASA) je u utorak zatražila legaliziranje svojih preporuka medicinskog nadzora pilota, gotovo godinu i pol nakon nesreće zrakoplova Germanwings u francuskim Alpama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija je zadužila EASA-u da otkrije nedostatke koji su omogućili kopilotu Andreasu Lubitzu da se namjerno zabije u planinu na letu A320 između Barcelone i Duesseldorfa 24. ožujka 2015. godine, kada je poginulo 149 ljudi.

U srpnju iste godine, Agencija je izdala niz preporuka, od tada opetovanih, nakon savjetovanja sa zrakoplovnom industrijom, u dokumentu koji bi trebao poslužiti kao temelj Europskoj komisiji za “zakonske prijedloge krajem 2016.”, navodi se u priopćenju.

Agencija želi strože liječničke preglede pilota preko “uvođenja screeninga za droge i alkohol, sveobuhvatne procjene mentalnog zdravlja” i bolje praćenje u slučajevima ranijih psihičkih problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agencija također poziva na bolju obuku i nadzor liječnika koji prate pilote i na sprječavanje pokušaja prijevara i zahtijeva od centara za liječničke preglede da prijave nepotpune preglede.

U srpnju, EASA je također ublažila svoju preporuku o nužnoj prisutnosti u svakom trenutku drugog člana posade u pilotskoj kabini.

Ona je planirala diskutirati o toj odredbi, preporučenoj u ožujku 2015. godine, nakon razdoblja od jedne godine, a sada je odlučila “promijenti sadržaj”, nakon savjetovanja sa zrakoplovnom industrijom, navodi se. EASA sada savjetuje tvrtkama da razmotre sve aspekte vezane uz nazočnost samo jedne osobe u pilotskoj kabini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema završnom izvješću Ureda za istrage i analize (BEA), Andreas Lubitz, koji se sam zatvorio u pilotsku kabinu, zabio se zrakoplovom Germanwingsa u Alpe. Imao je 27 godina i u ranijoj mladosti patio je od teških psihičkih poremećaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.