Europski sud objavio tri presude protiv Hrvatske

Europski sud za ljudska prava (ECHR) donio je prošli tjedan tri presude protiv Hrvatske koja zbog kršenja prava svojih građana u ta tri slučaja mora platiti gotovo 30.000 eura odštete i 11.000 eura sudskih troškova, objavio je sud u Strasbourgu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveća odšteta od 20.500 eura dosuđena je Mariji Božić iz Lipovače zbog kršenja prava iz mirovinskog osiguranja, Ljubici Udovičić iz Čubinca dobit će 7.500 eura zbog nepoštivanja privatnog i obiteljskog života, a Milanu Cariću iz Petrinje presuđena je odšteta od 1.800 eura zbog kršenja prava na suđenje u razumnom roku.

ECHR je u sva tri slučaja zaključio da su hrvatske institucije prekršile Konvenciju o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda i uz odštetu tužiteljima naredio Hrvatskoj plaćanje 11.249 eura sudskih troškova.

Prema presudi u slučaju “Božić protiv Hrvatske”, Hrvatska je prekršila konvenciju jer nije isplaćivala poljoprivrednu mirovinu Mariji Božić koja ju godinama nije uspjela dobiti pred hrvatskim upravnim i sudskim instancama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravo na poštivanje privatnog i obiteljskog života Ljubice Udovičić prekršeno je zbog duge izloženosti prekomjernoj buci iz kafića smještenog u prizemlju njezine kuće, na što se bezuspješno žalila deset godina, odlučio je sud.

ECHR je prihvatio i tužbu Milana Carića koji je neisplaćene mirovine pred hrvatskim sudovima pokušavao “utjerati” od 2000. do 2011. čime je prekršen članak konvencije o pravu na suđenje u razumnom roku kada su u pitanju prava građana.

Stranke se na presude mogu u roku od tri mjeseca žaliti Velikom vijeću ECHR-a, a kada postanu pravomoćne izvršit će se pod nadzorom Odbora ministara Vijeća Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osnovan 1959., Europski sud za ljudska prava je dosad donio oko 17.000 presuda, a gotovo polovica odnosi se na samo pet od 47 članica Vijeća Europe: Tursku, Italiju, Rusiju, Poljsku i Rumunjsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.