Europski sud presudio u korist pobornice pobačaja koja je polugola oskvrnula crkvu

Éloïse Bouton esljp
Foto: iStock by GettyImages, commons.wikimedia.org; Fotomontaža: Narod.hr

Europski je sud presudio da je militantna feministica u toplesu koja je oskvrnula parišku crkvu imala pravo na “slobodu izražavanja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eloïse Bouton, slobodna novinarka koja radi za glavnostrujaške medije, a koja je bila zvijezda događaja koji je skupina Femen 2013. organizirala kako bi promovirala pobačaj, dobila je tužbu pred Europskim sudom za ljudska prava.

eloise bouton
Foto: Snimka zaslona

Europski sud za ljudska prava (ECHR) dosudio je da se bivšoj članici “Femena”, Eloïse Bouton treba platiti gotovo 10.000 eura (9791 USD) odštete i sudskih troškova, na temelju toga što je, kako tvrdi sud, njezino pravo na “slobodu izražavanja” povrijeđeno od strane francuskih sudova koji su je osudili zbog šokantnog upada u parišku crkvu La Madeleine u toplesu malo prije 10 sati 20. prosinca 2013.

> Kršćani 2021. godine najprogonjenija vjerska skupina na svijetu
> Pod pokroviteljstvom Obuljen i Tomaševića: Odvratno vrijeđanje kršćana zamaskirano ‘tolerancijom’ i ‘umjetnošću’
> Tko je financirao izložbu ‘Students for tolerance’ s plakatom koja duboko vrijeđa sve kršćane?
> Ovih 10 izljeva katolikofobije obilježilo je 2020. godinu u Hrvatskoj

Europski suci odlučili su da francuska vlada, tužena u slučaju, mora platiti 2.000 eura odštete i dodatnih 7.800 eura za pokrivanje pravnih troškova Bouton jer je, tvrde, dobila pretešku kaznu za djela koja su bila namijenjena izražavanju političkog mišljenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Blasfemični performans u crkvi

Riječ je o svetogrdnom performansu kojim je ova feministička skupina 2013. došla na ideju da na oltaru crkve simulira da Blažena Djevica Marija pobacuje Krista.

Spomenuta novinarka se razgolitila do pasa te je, s plavim velom i vijencem na glavi, u rukama držala dva komada goveđe jetre, koji su trebali simbolizirati pobačeno dijete. Na prsima su joj bili ispisani slogani “Božić je otkazan” i “344. drolja” kao referenca na manifest 343 feministkinje za pobačaj iz 1971.

U vrijeme ovog “performansa” ispred glavnog oltara La Madeleine, Francuska je tek izišla iz višemjesečnog sukoba zagovornika i protivnika istospolnog “braka”, koji je ozakonjen u svibnju 2013.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Diljem Europe pripadnice izvorno ukrajinske feminističke organizacije “Femen” upadale su tada na javna događanja i simbolična kršćanska mjesta, golih grudi i ističući uvredljive parole na svojim tijelima, piše Life Site News.

Performans u La Madeleine

U pratnji desetak novinara, uključujući novinara glavne novinske agencije Agence France Presse, žena je ušla u crkvu tijekom probe zbora i započela svoj “performans”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona je “simulirala pobačaj”, a zatim stala okrenuta prema lađi raširenih ruku kao da je razapeta, noseći u obje ruke krvave komade goveđe jetre. Prema riječima župnika La Madeleinea, također je mokrila na stepenicama oltara, iako to nije potvrđeno.

Francuska joj mora platiti odštetu

Bouton je nakon toga uhićena i odvedena u policijski pritvor na nekoliko sati prije nego što je optužena za ono što se u francuskom kaznenom zakonu naziva “seksualna egzibicija”.

Osuđujući Francusku u slučaju Femen, sud je rekao da je “zapanjen ozbiljnošću kazne”, koja je bila samo jednomjesečna uvjetna zatvorska kazna i novčana kazna od 2000 eura. Izrazio je žaljenje zbog činjenice da je ova kazna upisana u kriminalističku evidenciju aktivistice, kao da je njezin ugled morao trpjeti, te da bi uvjetna kazna mogla postati čvrsta zatvorska kazna ako bi Femen ponovno iskoristio svoju “slobodu izražavanja”. Francuskoj je naređeno da joj plati 9800 eura.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.