Europski parlament mora postati parlament u punom smislu te riječi jer je to važno za budućnost Europe, istaknuli su u srijedu u Kući Europe sudionici Eurotribine Hrvatskog radija.
“Europski parlament mora dobiti ono što traže njegovi zastupnici, a to je pravo predlaganja zakona. To je ključno. To je temeljni uvjet koji će redefinirati Europu”, kazao je Željko Trkanjec, glavni urednik portala Euractiv, osvrnuvši se na izjavu Stevea Bannona koji je rekao kako je u nedjelju “umro projekt europske integracije”.
“U trenutku kada oni više neće raspravljati o onome što Europska komisija stavlja njima na stol, nego kada će biti aktivni predlagatelji, doći će do bazične, supstancijalne promjene europskog projekta”, rekao je Trkanjec.
Dodao je kako to pitanje ističu zastupnici iz “ozbiljnijih” zemalja članica koji traže izjednačavanje snage Palamenta s Europskim vijećem i Europskom komisijom. “To je važno i tada će Europski parlament postati točka u kojoj se prelamaju politike”, zaključio je Trkanjec.
“Prije 180 godina John Stuart Mill rekao je da je funkcija parlamenta trojaka: donositi zakone, kontrolirati izvršnu vlast i funkcionirati kao skup mišljenja. Do sada je Europski parlament funkcionirao samo u smislu trećeg”, istaknuo je politički analitičar Žarko Puhovski.
“Doista je ključno da on postane parlament. To znači da on ima kontrolu nad izvršnom vlašću, bez obzira na komplikacije unutar EU-a i, naravno, da ima zakonotvornu funkciju ili barem zakonodavnu inicijativu”, dodao je Puhovski.
Puhovski kaže kako još nije jasno hoće li trend jačanja populizma i desnice rasti ili je došao do svoga vrhunca. Smatra, ipak, da će protueuropska linija oslabjeti nakon Brexita.
“Ako Velika Britanija ikada ode iz EU-a, onda će se doista stvari promijeniti utoliko što će otići Nigel Farage i što će ta protueuropska linija biti bitno oslabljena”, predviđa Puhovski.
Trkanjec je ustvrdio da je desnica dosegla svoju gornju granicu, ali nije isključio njezino jačanje ukoliko EU idućih pet godina ne iskoristi dobro.
“Kad smo kod desnice, smatram da su oni upravo u Njemačkoj pokazali da postoji njihov plafon. AfD-u je 13 posto maksimum na nacionalnoj razini”, rekao je Trkanjec. “No ukoliko Parlament, Vijeće i Komisija propuste ovih pet godina, tada nije isključeno da ta desnica ojača”, dodao je.
Violeta Simeonova Staničić, voditeljica Ureda Europskog parlamenta u Hrvatskoj, kao dva pozitivna rezultata europskih izbora istaknula je veću izlaznost birača diljem EU-a te prevlast proueropskih stranaka u odnosu na one euroskeptične, bez obzira na fragmentaciju i slabljenje dviju vodećih grupacija, Europskih pučana (EPP) i Saveza socijalista i demokrata (S&D).
Veća izlaznost daje veći demokratski legitimitet zastupnicima u nadolazećem mandatu, kazala je, dok slabljenje dviju najsnažnijih grupacija u Parlamentu, EPP-a i S&D-a, otvara veći prostor za kompromisna rješenja.
Tekst se nastavlja ispod oglasa