Europski povjerenik za proširenje o tri glavna zadatka Srbije

Europski povjerenik za proširenje Štefan Fuele istaknuo je na početku svog posjeta Beogradu, da Bruxelles podupire europski put Srbije i ukazao na tri ključna zadatka – gospodarski oporavak zemlje i provođenje reformi, uvođenje vladavine prava i normalizaciju odnosa s Prištinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fuele je posjet Srbiji započeo razgovorom s predsjednikom Tomislavom Nikolićem, a tijekom dana će, kako se očekuje, i s drugim najvišim državnim dužnosnicima razgovarati o eurointegracijskom procesu i poduprijeti novu srbijansku vladu.

Nakon razgovora s Nikolićem, Fuele je ocijenio je europski put Srbije:”Uvjeren sam da Srbija ima sposobnost učiniti tu mogućnost stvarnošću“, istaknuo je Fuele.

“Ne očekujem da EU na bilo koji način zaustavi ono što je Srbija postigla u europskim integracijama. Personalna rješenja su na EU, a ispunjavanje obaveza na nama”, poručio je srbijanski predsjednik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Fuele je, nakon visoke predstavnice za sigurnost i vanjske poslove Europske unije (EU) Catherine Ashton, koja je prošlog ponedjeljka došla dati potporu novoj vladi, drugi visoki dužnosnik EU koji dolazi u Beograd tjedan dana nakon što je na mjesto premijera izabran Aleksandar Vučić.

“Nova vlada je nedavno prisegnula tako da dolazim u Beograd čestitati joj na odgovornosti koja joj je povjerena i razgovarati o tome kako možemo dodatno podržati Srbiju u pregovorima o pristupanju, koji se dobro odvijaju”, izjavio je Fuele u intervjuu “Večernjim novostima” uoči posjeta Beogradu.

Jedna od ključnih tema razgovora visokog dužnosnika EU bit će aktivnosti i priprema Srbije za pregovore o članstvu u EU, osobito o poglavljima 23 i 24 koja se odnose na temeljna prava, pravosudne reforme, vladavinu prava i sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi srbijanski premijer Aleksandar Vučić istaknuo je ranije da je cilj Beograda da sav posao koji prethodi pristupanju EU završi do 2018. godine, kako bi 2020. Srbija stekla uvjete za punopravno članstvo.

Nakon loših iskustava s Rumunjskom i Bugarskom, EU je 2011. godine usvojila novi pristup proširenju koji podrazumijeva da se poglavlja 23 i 24 otvaraju na početku pregovora, a zatvaraju na kraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.