Hollande priznao odgovornost Francuske za deportacije Roma u Drugom svjetskom ratu

Foto: Fah

Francuski predsjednik Francois Hollande priznao je u subotu “veliku odgovornost” Višijevskog režima za deportacije tisuća Roma u Drugom svjetskom ratu i u prvim mjesecima poratne vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stigao je i taj dan, istina se mora reći”, kazao je Hollande tijekom svog prvog posjeta koncentracijskom logoru za Rome u Montreuil-Bellayu u središnjoj Francuskoj.

“Francuska Republika priznaje patnje putujućeg naroda i priznaje da za to snosi veliku odgovornost”, istaknuo je.

Romi su tijekom holokausta bili brutalno proganjani, zajedno sa židovima. Procjene o broju stradalih variraju između 220.000 do pola milijuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Između 6000 i 65000 Roma deportirano je u 31 logor u Francuskoj pod Višijevskim režimom, francuskom vladom pod nacističkom kontrolom nakon kapitulacije Francuske 1940.

Režim je pao u jeku savezničke invazije na Normandiju u lipnju 1944., a prijevremenu vladu osnovao je general Charles de Gaulle.

Najveći koncentracijski kamp za Rome bio je Montreuil-Bellay gdje je više od 2000 njih pritvoreno između studenoga 1941. i siječnja 1945. Smrtno je stradalo oko stotinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kamp se koristio i za beskućnike iz grada Nantesa. Neki Romi ostali su u francuskim logorima do 1946.

Preživjeli i nasljednici žrtava bili su među 500 sudionika komemoracije, održane 70 godina nakon oslobođenja posljednjeg Roma.

“Jako nam je važno da smo dobili ovo priznanje. Ono se tiče tisuća i tisuća” članova romskih obitelji, rekao je Fernande Delage iz nevladine organizacije France Liberte Voyage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sada je kasno, ali bolje ikad nego nikad”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.