Hrvatske škole u Mađarskoj važne za povezivanje dviju država

Foto: fah

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović koja je zajedno s mađarskim domaćinom Janosom Aderom u srijedu posjetila hrvatski Obrazovni centar Miroslav Krleža u Pečuhu, rekla je da su hrvatske škole u Mađarskoj važne ne samo za nacionalno osvješćivanje djece već i za približavanje dviju država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatsku i Mađarsku “povezuje ne samo višestoljetna povijest čiji je Nikola Šubić Zrinski jedan od najsvjetlijih primjera već i zajednička budućnost a to su naša djeca, koja pohađaju hrvatske škole diljem Mađarske. Drago mi je čuti od predstavnika hrvatske zajednice da se broj djece u vrtićima, osnovnim i srednjim školama povećava što je dobar znak, ne samo zbog njihove nacionalne osviještenosti nego i zbog približavanja dviju država”, rekla je na kraju posjeta centru hrvatska predsjednica novinarima.

U Obrazovnom centru Miroslav Krleža u Pečuhu djeluje novootvoreni dječji vrtić, te osnovna škola i gimnazija – jedna od samo dvije u Mađarskoj, i učenički dom. Ukupno te tri institucije pohađa oko 450 djece i učenika. Uz to, u tom baranjskom gradu djeluje i Znanstveni zavod Hrvata u Mađarskoj i Hrvatsko kazalište, jedino profesionalno hrvatsko kazalište izvan RH.

Prema procjenama, u Mađarskoj živi približno 50.000 Hrvata. Sporazum između Hrvatske i Mađarske o zaštiti mađarske manjine u Hrvatskoj i hrvatske manjine u Mađarskoj potpisan je 5. travnja 1995. u Osijeku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zajedno s ravnateljem obrazovnog centra Zoltanom Gyorvari Gaborom dvoje predsjednika pogledali su kratku priredbu djece u vrtiću te poslušali orkestar škole.

Nakon toga su se sastali s predstavnicima hrvatske manjine u Mađarskoj, a potom odlaze u Karanac na sastanak s hrvatskim Mađarima.

Oboje su uoči dolaska u Pečuh sudjelovali u Sigetu na središnjem obilježavanju 450. obljetnice Sigetske bitke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.