Irska ustraje da se pronađe rješenje za granicu sa Sjevernom Irskom

Foto: Fah

Irski premijer Leo Varadkar rekao je u petak da moguće produljenje britanskog prijelaznog razdoblja nakon Brexita neće promijeniti zahtjev Irske da se dogovori zaštitni mehanizam za granicu sa Sjevernom Irskom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Otvoren sam prema ideji produljenja ili duljeg prijelaznog razdoblja, ali to nije alternativa zakonski obvezujućem zaštitnom mehanizmu. Dakle, sigurno nije alternativa, nego samo nešto što bi moglo biti dio dogovora”, rekao je Varadkar u izjavi za novinare u Bruxellesu trećeg dana summita EU-a.

Varadkar je također kazao da je britanska premijerka Theresa May ta koja mora odlučiti hoće li pružiti otpor svojim sjevernoirskim unionističkim saveznicima i pristati na europski prijedlog, koji bi mogao dovesti do trgovinskih barijera između Sjeverne Irske i ostatka Ujedinjenog Kraljevstva.

Rekao je da May to mora sama prosuditi, te upozorio da bez dogovora o zaštitnom mehanizmu za granicu na irskom otoku Europski parlament možda neće ratificirati sporazum o izlasku Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Varadkar je također ponovno upozorio da bi vraćanje carinskih kontrola na granici sa Sjevernom Irskom moglo dovesti do obnove nasilja u toj britanskoj pokrajini.

Pregovori s Londonom zapeli su na pitanju granice na irskom otoku.

EU želi da Velika Britanija pristane da Sjeverna Irska ostane u carinskoj uniji ako se ne pronađe neko drugačije rješenje kojim se neće uspostaviti fizička granica između Sjeverne Irske i Irske. Ta granica je postala nevidljiva nakon mirovnog sporazuma postignutog na Veliki petak 1998.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U želji da deblokira pregovore, May je najavila da je spremna razmotriti prijedlog produljenja prijelaznog razdoblja nakon izlaska iz EU-a za nekoliko mjeseci. Prijelazno razdoblje trebalo bi po ranijem dogovoru trajati do kraja 2020. Time bi se dobilo više vremena za traženje rješenja za irsku granicu.

“To produljenje prijelaznog perioda vjerojatno će se dogoditi, to je dobra ideja”, rekao je u četvrtak predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker.

Priznao je da “to nije najbolja ideja”, ali i dodao kako smatra da će “osigurati prostor za pripremu budućih odnosa na najbolji mogući način”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk izrazio je uvjerenost da će europski čelnici pozitivno odgovoriti na taj prijedlog.

Čelnici EU-a u Bruxellesu nisu razgovarali o produljenju prijelaznog razdoblja od 21 mjeseca, rekao je Tusk novinarima, no podsjetio je da je britanska premijerka Theresa May isprva govorila o prijelaznom razdoblju od dvije godine.

Njemački ministar za europske poslove Michael Roth rekao je u petak da EU i njemačka vlada neće blokirati produljenje prijelaznog razdoblja nakon Brexita, ali i da to samo po sebi neće ništa riješiti.

“Ako to riješi probleme i ako je potrebno još nekoliko mjeseci za pregovore o pojedinostima budućih odnosa, tada to sigurno neće propasti zbog 27 država članica EU-a i nas u Berlinu”, rekao je Roth.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ali produljenje prijelaznog razdoblja samo po sebi ne rješava probleme”, dodao je. “Još nema prihvatljivog rješenja za tvrdu granicu između Irske i Sjeverne Irske”, kazao je Roth.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.