Italija: Porast broja molbi za azil

Italija je tijekom prvih šest mjeseci godine zabilježila 25.401 molbi azila ili gotovo 26.520 koliko ih je predano tijekom cijele 2013., stoji u izvješću koje je u ponedjeljak objavilo nekoliko organizacija za pomoć doseljenicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj razvoj događaja je logičan, jer na talijanske obale pristiže bitno veći broj imigranata od ljeta 2013.: 7.916 u prvom dijelu 2013., 35.009 u drugom dijelu,

65.456 u prvoj polovici 2014., a za ovu godinu se procjenjuje da će ih biti više od 150.000.

Samo mali dio doseljenika upućuje molbu za azil u Italiji. Iako zakon određuje izbjeglicama da predaju molbu u prvoj zemlji Europske unije u koju stignu, mnogi radije potajno nastavljaju put prema Njemačkoj, Francuskoj i Švedskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više od polovice imigranata koji su stigli ove godine dolaze iz Sirije ili Eritreje, prema podacima ministarstva unutaranjih poslova. U Italiji su u prvoj polovici 2014. stanovnici Malija bili najbrojniji tražitelji azila.

Broj žena i djece koji kreću brodovima je u porastu, ali i dalje su 93 posto onih koji traže azil u prvom dijelu ove godine bili muškarci, otkriva izvješće.

Od oko 24.000 predmeta koji su razmotreni 2013., a predani su krajem 2012. i tijekom 2013., 13 posto ih je dobilo status izbjeglica, 24 posto pomoćnu zaštitu i 24 posto dozvolu boravka, ili ukupno 61 posto je dobilo dopuštenje nastaniti se u Italiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od ljeta 2013. zemlja je suočena s masovnim dolascima na obale, koji su se dodatno pojačali pokretanjem operacije pomoći Mare Nostrum, nakon dva dramatična brodoloma u listopadu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.