Juncker kaže da je Europa dviju brzina budućnost proširenog EU-a

epa04978025 European Commission President Jean Claude Juncker at the start of a social summit ahead of the EU Summit in Brussels, Belgium, 15 October 2015. EU Heads of State or Government will focus on migration. The completion of the Economic and Monetary Union and the state of play on the British referendum are also topics to be discussed. EPA/OLIVIER HOSLET

Europska unija morat će revidirati svoj okvir kako bi nekim zemljama članicama omogućila da sve čine zajedno, a da druge budu manje uključene, rekao je u srijedu predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je to rekao u trenucima dok London s europskim partnerima pregovara o reformama koje Britanci zahtijevaju od EU uoči referenduma o mogućem izlasku njihove zemlje iz Unije, tzv. Brexitu.

Juncker je na konferenciji za novinare u Bruxellesu izjavio kako se “Brexit neće dogoditi”, dodavši da bi EU trebala razmotriti svoj organizacijski ustroj kako bi različite članice mogle dijeliti politike različitih brzina, ako to žele.

“Mislim da u konačnici neće više biti moguće da 33, 34 ili 35 država nastavi ići istom brzinom i snagom u istom smjeru”, rekao je Juncker.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta je izjava potpuno različita od stajališta koje je zastupala prijašnja Europska komisija na čelu s Joseom Manuelom Barrosom, koji se izričito protivio podjeli unutar EU i stvaranju jezgrenih i nejezgrenih članica EU, odnosno Europi dviju brzina.

“Jednog dana trebali bismo ponovno razmotriti europsku arhitekturu u kojoj bi jedna skupina zemalja činila stvari, sve stvari, zajedno, dok bi se drugi pozicionirali u drukčiju orbitu od jezgrene”, iznio je Juncker procjenu koja će se vjerojatno svidjeti Britancima, čiji je premijer David Cameron zatražio uvođenje financijskih i gospodarskih osigurača za članice Unije koje nisu u eurozoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.