Ljubljana: Srbijanska premijerka Brnabić komentirala granični spor između Hrvatske i Slovenije

Foto: Snimka zaslona

Susret slovenskog i srbijanskog političkog vrha u Ljubljani je danas pratila reporterka i urednica vanjske politike Nove TV Ivana Petrović, koja se uživo javila u Dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje koliko je umjesno i što se dade iščitati iz ovog zajedničkog aktivnog bavljenja Slovenije i Srbije Hrvatskom, Petrović je kazala: “Ovo je četvrta zajednička sjednica slovenske i srbijanske vlade. Ciklus je počeo 2013. godine u Beogradu. Riječ je o dvije zemlje koje imaju izvanredne i vrlo čvrste bilateralne odnose, koje gotovo nemaju otvorenih pitanja – jedino otvoreno pitanje je pitanje sukcesije.

Moram priznati da sam ostala pomalo iznenađena kad sam čula da je srbijanska premijerka Brnabić komentirala granični spor između Hrvatske i Slovenije, između dvije zemlje članice Unije, i da se uopće u to išla petljati. Srbija je u pregovorima, ona pregovara i sa Slovenijom i s Hrvatskom, pa bih više očekivala da će reći nešto što bi trebalo zanimati Hrvatsku i Sloveniju, a to je kad će Srbija diplomatski priznati Kosovo.

Stoga ovaj razgovor o arbitražnom sporazumu shvaćam kao čisti dojam, nešto što bi trebalo ostaviti dojam, svojevrsni larpurlatizam koji zapravo nema nikakve supstance. Čini mi se da je ovo danas izrečeno samo zato da bi se pojačala ta reaktivnost hrvatske politike, koja je sveprisutna, i to ne samo u odnosu na Bošnjakovićev dolazak u Savudrijsku valu nego prije svega i na cijelu buru koja se digla u hrvatskom javnom i političkom prostoru uoči dolaska predsjednika Vučića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ta hrvatska reaktivnost, odnosno nedostatak proaktivnosti jest nešto što su naši susjedi jako dobro uočili i to u svakom času koriste, osobito Srbija. Zadnji je primjer ona izložba u Ujedinjenim narodima, gdje hrvatska politika nema formiran stav, a nema očito, jer nisu dobro i jasno uspostavljeni kanali između Predsjednice, premijera i ministrice vanjskih poslova.

Sukladno tome, Hrvatska nema jasno formiran stav i nema jasno proaktivno djelovanje da bi dala diplomaciji naputak da se to spriječi. Jer ovako trčati za svima njima i samo gasiti vatru puno puta nije učinkovito, odnosno više je neučinkovito nego što je učinkovito”, zaključila je Ivana Petrović za Novu TV.

Brnabić: Srbija ne mora priznati Kosovo kako bi ušla u EU

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službena Ljubljana nakon sjednice još je jednom ponovila kako podržava nastavak pregovora Beograda i Prištine.

Srbijanska premijerka Ana Brnabić tvrdi da je predsjednik Europskog parlamenta Antonio Tajani nedvosmisleno rekao da Srbija neće morati priznati neovisno Kosovo kako bi ušla u EU, javlja HRT.

Pahor razgovarao s premijerkom Srbije koja je “partner i politički sugovornik” Slovenije u regiji

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski predsjednik Borut Pahor razgovarao je u četvrtak u Ljubljani sa srbijanskom premijerkom Anom Brnabić koja je u radnom posjetu Sloveniji, a Pahor je rekao kako je Srbija partner i politički sugovornik Slovenije u regiji, objavio je ured slovenskog predsjednika.

U razgovorima su istaknuti dobri i prijateljski odnosi, te jačanje gospodarske suradnje, a Pahor je rekao da je Srbija za Sloveniju važan gospodarski partner i politički sugovornik na zapadnom Balkanu, navedeno je u priopćenju nakon razgovora.
Kako se dodaje, Brnabić i Pahor su se složili da bez obzira na razlike u regiji između različitih država postoji interes “da se poštuju ugovori i međunarodno pravo i da nema drugog sigurnog oslonca za mir jer sve drugo može voditi u nestabilnost”.

U vezi s kandidaturom Srbije za članstvo u EU i njenim pregovorima, Pahor je kazao da će Slovenija i dalje kao i do sada podržavati Srbiju na njenom putu, ali da je zato što je proširanje EU-a trenutno izvan prioriteta potrebno da Srbija kao “iskrena kandidatkinja” napreduje u reformama, kako bi bila spremna za ulazak kad za to dođe vrijeme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.