Mađarska tvrdi da za Južni tok nema alternative

Mađarska planira započeti gradnju svoje dionice plinovoda Južnog toka iduće godine unatoč protivljenju Europske unije i Sjedinjenih Američkih Država jer taj projekt smatra jedinim načinom za osiguranje opskrbe, rekao je jedan visoki dužnosnik mađarske vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bruxelles i Washington smatraju da će Južni tok učvrstiti energetsku poziciju Kremlja u istočnoj Europi i potporu Budimpešte tom projektu vide kao znak da se Mađarska sve više okreće Rusiji.

No Budimpešta ističe da nema alternativu nakon što je propao suparnički projekt Nabucco koji podržava Zapad, a kojim se plin iz Azerbajdžana trebao dopremati u Europu. Uz to, u zastoju su i planovi za gradnju interkonekcija u istočnoj Europi.

“Nabucco se neće graditi i nakon gotovo 10 godina oklijevanja, a posebice u svjetlu situacije u Ukrajini, moramo djelovati. To je nužnost”, rekao je mađarski državni tajnik za energetska pitanja Andras Aradszki u intervjuu za Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svi upiru prstom u Mađarsku, ali zaboravljamo da Hrvatska od 2013. nije uspjela provesti investicije koje bi omogućile slanje plina iz Hrvatske u Mađarsku. Isto vrijedi za Rumunjsku.”

Mađarska, koja uvozi većinu svojeg plina iz Rusije, planira plinovod završiti do 2017. Južni tok trebao bi dopremati ruski plin u Europu zaobilazeći Ukrajinu.

“Plinovod Sjeverni tok sagrađen je kako bi se eliminirao rizik iz Bjelorusije. Ovo je jednaka situacija”, rekao je, govoreći o plinovodu koji prenosi ruski plin ispod Baltičkog mora do Njemačke. “Ruski nam plin dolazi u istoj količini, a ovo će samo biti drukčija ruta.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Napomenuo je da su države koje podržavaju Južni tok (Slovenija, Mađarska, Bugarska i Austrija) zatražile od Komisije da izgladi nesuglasice s Moskvom o usklađivanju projekta s europskim pravilima. No pregovori su propali, rekao je.

Mađarska je u rujnu prekinula slanje plina Ukrajini, što joj je omogućavalo da preživi rusku blokadu. Budimpešta tvrdi da je to učinila kako bi popunila vlastita skladišta plina.

Aradszki je kazao da Gazprom nije izvršio pritisak na Mađarsku da prekine slanje plina Ukrajini i istaknuo da bi Mađarska tehnički mogla nastaviti slati plin Ukrajini u prosincu ako Ukrajina to zatraži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je bi odvojeni plinovod koji povezuje Mađarsku i Slovačku mogao početi s radom punim kapacitetom u siječnju. Njime će se plin moći slati ili na sjever ili na jug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.