Maloljetna djevojka eutanizirana zbog traume iz djetinjstva, roditelji se bunili ali nisu mogli protiv kontroverznog zakona

Foto: Instagram

Sedamnaestogodišnja djevojka iz Nizozemske legalno je eutanazirana prošle nedjelje u svome domu nakon osobnog zahtjeva za koji joj nije bio potreban pristanak roditelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Noa Pothoven iz Arnhema u Nizozemskoj, patila je od teške depresije te se nije mogla nositi sa proživljenom traumom, a nekoliko dana prije smrti, svoju je odluku javno podijelila na Facebooku i Instagramu, piše Daily Mail.

Njeni roditelji ulagali su nade da će djevojka biti bolje, da će ‘ponovno vidjeti svjetlost’, ‘možda se zaljubiti’ ili naučiti otkriti da je ‘život vrijedan življenja’.

“Mi, njezini roditelji, želimo da ona odabere put života. Noa uopće ne želi umrijeti. Ona samo čezne za mirom”, rekla je njena majka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, kada je napunila 17 godina, Noa više nije trebala pristanak roditelja kako bi se prijavila za eutanaziju. Dobna granica, ali i razlozi za eutanaziju izazvali su raspravu u Nizozemskoj.

U Nizozemskoj se djeci mlađoj od 12 godina može omogućiti eutanazija ako to žele, ali tek nakon što liječnik zaključi da je patnja pacijenta nepodnošljiva bez vidljivog kraja.

Papa Franjo novinarima: ‘Štitite pravo na život, kojeg krše pobačaj i eutanazija te pravo na slobodu savjesti’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rastući trend potpomognutih samoubojstava: Sve više ekstremnih slučajeva i sve lakše do dopuštenja

Nizozemska: Eutanazija oca dvoje djece koji je bio alkoholičar šalje opasnu i zabrinjavajuću poruku

Europska moralna kriza – eutanazija psihičkih bolesnika

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eutanazija: Seksualno zlostavljana djevojka rekla da želi umrijeti, država ju usmrtila

Slučaj Noe Pothoven

Noa je eutanizirana kod kuće u svojoj dnevnoj sobi, ležeći u bolničkom krevetu. Djevojka je u djetinjstvu proživjela seksualno zlostavljanje te je nekoliko puta bila hospitalizirana zbog psihičkog stanja.

Iako je oko sebe imala podršku roditelja i okoline, sa 17 godina odlučila je da želi skončati svoj život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema Regionalnom odboru za eutanaziju 2017. godine oko 6,585 ljudi izabralo je eutanaziju kako bi okončalo vlastiti život u Nizozemskoji.

U postu na društvenim mrežama dan prije smrti prošle nedjelje, Noa je objavila svoju odluku.

Napisala je: ‘Već sam neko vrijeme razmišljala o tome hoću li to podijeliti ili ne, ali sam ipak odlučila to učiniti. Možda je to iznenađenje za neke, s obzirom na moje pozicije u vezi s hospitalizacijom, ali moj plan nije impulzivan…Nakon godina borbe i borbe, ja sam isušena. Neko sam vrijeme prestala jesti i piti, a nakon mnogih rasprava i procjena odlučeno je da me puste jer je moja patnja nepodnošljiva.”

“Ljubav je puštanje, u ovom slučaju”, poručila je prijateljima.

Prema nizozemskim novinama De Gelderlander, Noini roditelji nisu imali pojma da se ne osjeća dobro dok joj majka nije otkrila plastičnu omotnicu u sobi sa oproštajnim pismima .

“Bila sam u šoku”, rekla je majka Lisette De Gelderlanderu.

“Noa je slatka, lijepa, pametna, društvena i uvijek vesela. Kako je moguće da želi umrijeti? Upravo smo čuli da njezin život više nema smisla.”

U dobi od 14 godina silovali su je dvojica muškaraca u susjedstvu, a Noa se nije mogla nositi s tim.

“Ponovno osjećam strah, tu bol svaki dan”, rekla je prošle godine

Posljednjih nekoliko godina provela je u bolnicama, ustanovama i specijaliziranim centrima, a njezini su roditelji počeli manje raditi kako bi se brinuli o svojoj kćeri.

Kontroverzni nizozemski zakon dopušta eutanaziju djeci

Prema nizozemskom zakonu, eutanazija je zakonita sve dok se provodi u skladu sa strogim standardima opisanim u Zakonu o prestanku života na zahtjev i pomoćnim samoubojstvima koji je donesen u parlamentu 2001. godine i koji je postao zakonom 2002. godine.

Ako liječnik zaključi kako je djetetovo stanje i bol nepremostiva, eutanazija je legalno izvediva. Za odluku eutanazije prema nizozemskom zakonu, ako je osoba starija od 16 godina i ako ima suglasnost liječnika, ne treba i dozvola roditelja.

Nekoliko slučajeva izazvalo je rasprave o nužnosti eutanazije.

U 2016. godini 41-godišnji Mark Langedijk završio je život smrtonosnom injekcijom, jer nije želio nastaviti živjeti kao alkoholičar. Langedijk je zaključio da je smrt jedini način da se pobjegne od njegove ovisnosti.

“To što netko tko pati od alkoholizma, nije razlog za eutanaziju, njemu treba potpora i liječenje kako bi se izvukao iz ovisnosti – a to se može osigurati,“, rekla je tada Fiona Bruce, zastupnica u britanskom parlamentu tijekom rasprave o uvođenju eutanazije.

U studenom je nizozemski liječnik postao prvi koji se suočio s optužbama za kršenje zakona o eutanaziji, nakon što je dao smrtonosnu injekcija starijoj ženi s demencijom unatoč njezinom “otporu”.

Istraga o smrti 74-godišnje žene otkrila je da je žena koja je imala Alzheimerovu bolest, potajno popila kavu koja je sadržavala sedativ, a potom ju je morala držati njezina obitelj prilikom davanja smrtonosne doze, dok se borila protiv injekcije.

Glavni državni odvjetnik u Haagu izjavio je kako liječnik, čije ime nije javno objavljeno, nije mogao biti siguran da pacijent želi umrijeti.

Stariji bračni par, odlučio se na zajedničku eutanaziju. Nic i Trees Elderhorst 91, podnijeli su zahtjev da umru zajedno zbog Nicova lošeg zdravlja, iako je supruga bila urednog zdravstvenog stanja.

Mnoge zabrinjava sve niži prag i slabiji razlozi za koje zakon dozvolava eutanaziju- Upozoravaju da se u nekim slučajevima pomoć može osigurati na drugi način i bez smrtonosne doze injekcije, a posebnu raspravu izaziva eutanazija djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.