Merkel, Hollande, Oettinger pozdravili plinski sporazum

Europska unija pomoći će u provedbi sporazuma potpisanog noću na petak u Bruxellesu kojim je privremeno riješen plinski sukob između Kijeva i Moskve, rekli su francuski predsjednik Francois Hollande i njemačka kancelarka Angela Merkel, a povjerenik za energetiku Günther Oettinger nazvao ga je prvim znakom popuštanja napetosti između Rusije i Ukrajine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazum koji će vrijediti do ožujka 2015., potpisali su ruski i ukrajinski ministri energetike Aleksandar Novak i Jurij Prodan te europski povjerenik za energetiku Günther Oettinger.

Po priopćenju Elizejske palače, Hollande i Merkel razgovarali su tijekom večeri s predsjednicima Vladimirom Putinom i Petrom Porošenkom. Četvero dužnosnika “pozdravilo je zaključke pregovora vođenih uz posredovanje EU-a”.

“Predsjednik Republike i njemačka kancelarka naglasili su da će EU odigrati svoju ulogu udruživanjem s partnerima (SAD, članice G7, MMF) radi olakšavanja provedbe sklopljena dogovora”, piše u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukrajinci će dug od 3,1 milijarde dolara platiti u dva obroka, prvi odmah, a drugi do konca godine.

Plinski sporazum između Rusije i Ukrajine je “možda prvi znak olakšavanja napetosti između dviju zemalja”, rekao je Oettinger.

Ukrajina se obvezala preostali dug od 1,65 milijardi dolara podmiriti do kraja godine, prenosi njemačka novinska agencija dpa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugovor predviđa cijenu od 385 dolara za tisuću prostornih metara plina za čitavo trajanje ugovora koji vrijedi od studenoga do kraja ožujka 2015. Plin će se plaćati unaprijed za svaki sljedeći mjesec. Kijev bezuvjetno želi jamstvo da se cijena neće mijenjati za vrijeme važenja ugovora. Ukrajina, kojoj će trebati 4 milijarde prostornih metara, dobila je to jamstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.