Slovenci danas slave Dan reformacije, državni praznik

Današnji dan obilježava se u Sloveniji kao Dan reformacije i državni praznik, uveden 1994. godine kako bi se istaknula važnost protestantizma u formiranju kulturnog identiteta Slovenaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dan reformacije obilježava se u spomen na 31. listopada, kada je prije 497 godina Martin Luther na vrata katedrale u Wittenbergu pribio svoje teze kojima je oponirao službenom nauku tadašnje katoličke crkve, reagirajući kritično na stanje u crkvi i društvu, čime je počelo širenje protestantizma u Europi.

Slovenski premijer Miro Cerar istaknuo je u povodu praznika velik utjecaj protestantizma na razvoj kulturnog identiteta i pismenosti kod Slovenaca budući da je Lutherov sljedbenik Primož Trubar (1508.-1586.) tiskao i širio prve knjige vjerskog i liturgijskog sadržaja na narodnom jeziku.

Cerar je u svojoj poslanci u povodu Dana reformacije naveo da je prilog protestantskih pisaca u stvaranju identiteta Slovenaca u kulturi i književnosti neizmjeran, zbog čega se Dan reformacije danas doživljava kao zajednički praznik svih bez obzira na vjersku pripadnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protestantizam je svojedobno bio poziv na duhovnu obnovu i društveni preporod pa te ideje i danas mogu nadahnuti u nastojanju da se djelovanjem na etičkim osnovama za opću dobrobit “izađe iz kriznog razdoblja i otvore vrata u bolju budućnost”, istaknuo je Cerar.

U Sloveniji je danas malo protestanata, dvadesetak tisuća, a najviše je pripadnika Evangeličke crkve u sjeveroistočnom dijelu zemlje, u Prekmurju prema granici s Mađarskom

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.