Milanović na summitu ASEM-a u Milanu

Hrvatski premijer Zoran Milanović sudjelovat će u četvrtak i petak na summitu europskih i azijskih zemalja (ASEM) u Milanu, na kojemu bi glavni događaj trebali biti izravni razgovori ruskog predsjednika Vladimira Putina i njegova ukrajinskog kolege Petra Porošenka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o 10. sastanku na vrhu ASEM-a, neformalnog foruma za dijalog i suradnju koji okuplja zemlje članice EU-a, još dvije europske zemlje, Švicarsku i Norvešku, te dvadeset azijskih zemalja.

Hrvatska će, kao nova članica EU-a, na summitu i formalno ući u članstvo ASEM-a kao 52. zemlja partner.

Cilj je ASEM-a kroz raspravu o važnim političkim, sigurnosnim, gospodarskim i kulturnim pitanjima ojačati odnose između dvaju kontinenata u duhu međusobnog uvažavanja i ravnopravnog partnerstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se očekuje, summitu koji je organiziran u Italiji u sklopu šestomjesečnog predsjedanja te zemlje Europskom unijom, trebalo bi nazočiti pedesetak šefova država ili vlada, među kojima i njemačka kancelarka Angela Merkel, britanski premijer David Cameron, francuski predsjednik Francois Hollande i kineski premijer Li Keqiang.

Domaćin skupa talijanski premijer Matteo Renzi kazao je, najavljujući skup, da se nada plodonosnim razgovorima te je posebno pozdravio Hrvatsku i Kazahstan kao nove članice organizacije.

“U sljedećih nekoliko mjeseci Milano će biti domaćin dvama velikim događajima, ASEM-u i svjetskoj izložbi EXPO Milan 2015, na kojima će se razgovarati o temeljnim pitanjima poput održivog razvoja, sigurnosti hrane, inovativnim tehnologijama, upravljanju vodama, klimatskim promjenama i energetici. Nadam se plodonosnim i konkretnim razgovorima čelnika ASEM-a”, poručio je Renzi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Drago nam je da nam se na ovom summitu kao nove članice pridružuju Hrvatska i Kazahstan, čime je broj partnera ASEM-a porastao na impresivnih 53”, naglasio je talijanski premijer.

Glavna tema summita ASEM-a u Milanu je “Odgovorno partnerstvo za održivi razvoj i sigurnost”, a dvodnevni sastanak bit će prilika za brojne bilateralne susrete sudionika.

Poziv za sudjelovanje na ASEM-u prvi put je upućen i nečlanici Ukrajini, koju će predstavljati predsjednik te zemlje Petro Porošenko, kako je potvrđeno iz njegova ureda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ukrajina je prvi puta pozvana na ASEM. Očito je da će pitanje zaustavljanja agresije na Ukrajinu biti jedna od glavnih tema summita”, rekao je glasnogovornik ukrajinskog predsjednika Svjatoslav Ceholko.

Na istoku Ukrajine i dalje traju sporadični sukobi vladinih snaga i proruskih separatista, unatoč prekidu vatre potpisanom prije više od mjesec dana.

Razgovore u Milanu na temu ukrajinske krize potvrdio je i savjetnik ruskog predsjednika Putina Juri Ušakov. “Postoje planovi za sastanak sa zapadnim partnerima. U fokusu će biti ukrajinska kriza”, kazao je Ušakov i dodao da Kremlj još radi na tome.

“Razgovori u ‘normandijskom’ formatu – Putin, Merkel, Hollande i Porošenko – nisu isključeni”, rekao je Ušakov, aludirajući na posljednji susret četvero čelnika održan u Normandiji u lipnju za obilježavanja iskrcavanja saveznika tijekom Drugog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ASEM je osnovan 1996., a prvi summit održan je u glavnom gradu Tajlanda Bangkoku. Od tada se sasanci na vrhu održavaju svake dvije godine, naizmjence na europskom odnosno azijskom kontinentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.