Krajem siječnja stupila je na snagu odluka poljskog Ustavnog suda o zabrani eugeničkog pobačaja kojom je potvrđeno pravo na život nerođenoj djeci s invaliditetom. To znači da će odsada u Poljskoj biti zabranjeni svi pobačaji osim u slučaju silovanja, incesta ili kada su majčini zdravlje i život ugroženi.
> Krešimir Planinić: Ne postoji ljudsko pravo na prekid trudnoće
> Marito Mihovil Letica: Abortus ili pravo na život, kultura života ili kultura smrti
“Presuda poljskog Ustavnog suda kojom je pobačaj zabranjen u gotovo svim slučajevima osim kada je riječ o silovanju i incestu te kada je ugrožen život majke, dovodi u pitanje poštivanje ljudskih prava žena. Njome je urušena i vladavina prava u Poljskoj”, ustvrdili su neki europarlamentarci i predstavnici EU-a u raspravi na plenarnoj sjednici.
Navode kako će se zbog zakona pobačaji vršiti ilegalno te kako zabrana predstavlja udar “na ženska i reproduktivna prava”.
U obranu poljskog Ustavnog suda stao je rumunjski zastupnik Cristian Terheş iz redova Europskih konzervativaca i reformista (ECR) naglasivši da „svi govore o pravu žena na pobačaj, ali ne i o pravu nerođene djece na život”.
Ana Paula Zacarias, predstavnica portugalskog predsjedništva Vijeća i portugalska državna tajnica za europske poslove istaknula je pitanje “rodne ravnopravnosti” u slučaju poljskog zakona.
Iako EU nije nadležna za odlučivanje o “pravu na pobačaj, treba uzeti u obzir da su prava na seksualno i reproduktivno zdravlje temelj poštivanja rodne ravnopravnosti i ljudskih prava”, rekla je Zacarias.
> Andrijanić o zabrani eugeničkog pobačaja u Poljskoj: Velik korak prema civilizaciji života
Prema mišljenju nekih zastupnika, poljska vlada je odlukom o zabrani pobačaja dokazala da se ne zalaže za dobrobit žena, kao ni za jednakost spolova.
Riječ je o vladi koja “želi držati monopol nad istinom, progoniti vlastiti narod te kontrolirati odluke žena”, ustvrdila je Frances Fitzgerald iz Europske pučke stranke (EPP).
“Potencijalna opasnost takve politike krije se u činjenici da će ova odluka natjerati žene na izvršenje pobačaja bez stručnog zdravstvenog nadzora”, ustvrdio je dio zastupnika.
“Dokazano je da zabrane ne dovode do manjeg broja pobačaja već do većeg broja onih pobačaja koji se izvode u nesigurnim uvjetima”, kazao je u raspravi socijaldemokrat Predrag Fred Matić (S&D/SDP).
“Poljska svoje građanke ponovno gura da budu dio ove teške i porazne statistike“, kazao je Matić, član Odbora za prava žena i rodnu ravnopravnost.
> Markić: Život čovjeka počinje začećem; Matić: Zar sam ja, kad masturbiram, ratni zločinac?
> Koji su hrvatski političari napadali pravo na priziv savjesti i što su sve tvrdili?
Europska povjerenica za jednakost, Helena Dalli, smatra da će „98 posto dosad izvršenih prekida trudnoće, postati ilegalno“.
Presuda koju je tražio značajan broj vladajuće stranke izazvala je val agresivnih prosvjeda diljem Poljske
Podsjetimo, Ustavni sud je svoju odluku donio još 22. listopada, no vlada je odgodila njezino stupanje na snagu zbog prosvjeda koji su izbili u zemlji nakon odluke. Zakon i dalje dopušta “prekid trudnoće” u slučaju kada predstavlja prijetnju zdravlju i životu trudnice ili kada je trudnoća rezultat nezakonitog čina, npr. silovanja.
Nakon što je poljski ustavni sud donio odluku kojom je potvrdio da eugenički pobačaj, odnosno prekid života bolesnog nerođenog djeteta, nije prihvatljiv i nije u skladu s poljskim ustavom, razne lijevo-feminističke grupacije na to povećanje prava na život reagirale su napadima na crkve, oskvrnjivanjem crkava i spomenika te sprječavanjem služenja svetih misa u Poljskoj.
> Ustavni sud u Poljskoj: Pobačaj bolesnog djeteta nije u skladu s Ustavom!
> Veleposlanik Poljske u Hrvatskoj odgovorio UIO: ‘Zahvaljujem vam na riječima podrške’
Obrazloženje presude, uključujući suprotna mišljenja, objavljeno je na web mjestu Ustavnog suda.
“Ustavni sud je ponovno presudio da osoba ima pravo na život od trenutka začeća. Također je presudio da svaki ljudski život jednako vrijedi, da nema boljih i lošijih ljudi, da svaki čovjek ima jednako pravo na život. Ljudski život ima jednaku vrijednost neovisno o tome radi li se o nerođenome, o mladom, vitalnom ili o starijoj osobi. Na tim temeljima ljudske civilizacije počiva poljski pravni sustav. Čl. 4 stavak 1 točka 2 zakona o planiranju obitelji je neustavan.” – stoji u obrazloženju, piše polandin.com.
Veleposlanik Republike Poljske u Hrvatskoj, NJ. E. g. Andrzej Jasionowski, zahvalio je gđi Željki Markić i udruzi U ime obitelji na podršci Poljskoj u ustrajnoj obrani prava na život te na peticiji podrške koju je U ime obitelji pokrenula povodom odluke kojom je poljski ustavni sud eugenički pobačaj proglasio protuustavnim:
“Hvala Vam i na peticiji podrške Poljacima i Poljskoj, koju je pokrenula udruga U ime obitelji. Zahvaljujući njoj svakog se dana susrećem s riječima razumijevanja koje nam upućuju hrvatski državljani. Koristim ovu priliku da naglasim da su hrvatski i poljski narod prijateljski narodi koji dijele iste vrijednosti. Vama i udruzi U ime obitelji želim svako dobro u daljnjem radu”, rekao je Nj. E. g. Andrzej Jasionowski.
Udruga U ime obitelji uputila je veleposlaniku Republike Poljske pismo podrške, istaknuvši kako se protivi “svakom nedemokratskom ponašanju i pokušaju da se građane i političke stranke zastrašuje nasiljem i vandalizmom – kako se ne bi usudili stajati iza onih vrijednosti koje smatraju važnima, kao to je slučaj sa zaštitom ljudskog života”.
“Želimo izraziti zahvalnost što zemlja koju predstavljate, Poljska, ustrajno brani pravo svakog svog građanina, a time i građanina Europske unije, da njegov život bude zaštićen od začeća do prirodne smrti”, stoji u pismu koje je uputila udruga U ime obitelji.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/hina