Njemačka niječe da EU želi uništiti rusko gospodarstvo

Njemačka je u petak zanijekala da se europskim sankcijama želi osakatiti rusko gospodarstvo i istaknula da je stezanje obruča ovaj tjedan, koje se poklopilo s pogoršanjem financijske krize u Rusiji, slučajnost, a ne namjerno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanijekala je također da je propast više milijardi eura vrijednog plinskog dogovora između Njemačke i Rusije posljedica političkog uplitanja Berlina.

“Zamisao koja stoji iza ovog što radimo u pogledu Ukrajine i političkog pritiska nije da se uništi rusko gospodarstvo”, rekla je Sawsan Chebli, glasnogovornica njemačkog ministarstva vanjskih poslova. “Riječ je o tome da se potaknu promjene u ponašanju.”

Kazala je da su europske sankcije objavljene u četvrtak u Bruxellesu odobrene puno prije na nižoj razini te da nisu nove sankcije “u klasičnom smislu riječi”, nego tehnička mjera kojom se želi “zatvoriti zakonske rupe” u postojećim sankcijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To se poklopilo s vijestima o padu rublje. Dogodilo se istodobno, podudarilo se vremenski, ali jačanje sankcija nije bila reakcija”, kazala je.

Istodobno, BASF, najveća svjetska kemijska kompanija, objavio je u četvrtak da je propalo sklapanje sporazuma s Gazpromom o zamjeni imovine, planirano dvije godine. Gazprom je trebao preuzeti velik dio plinskog poslovanja u Njemačkoj, a BASF dobiti udjele u sibirskim plinskim poljima.

BASF je time želio dodatno proširiti vlastitu proizvodnju nafte i plina i izići iz trgovine plinom, vrijedne 12 milijardi eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za propast dogovora BASF je okrivio “teške političke okolnosti u ovom trenutku”.

“To je bila odluka na razini kompanije. Nije bilo političkog pritiska s njemačke strane”, rekla je glasnogovornica njemačkog ministarstva gospodarstva Julia Modes.

Kritičari sporazuma smatrali su da bi Njemačka time počinila stratešku pogrešku, a planu se protivila i njemačka javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.