Novi sastav Europske komisije: 10 povjerenika iz redova socijalista, 8 iz EPP-a, 7 liberala i 1 suverenist

Foto: European Parliament from EU / wikimedia commons

Gotovo četiri mjeseca nakon europarlamentarnih izbora, na kojima su desni i lijevi centar izgubili rekordan broj mandata, novoizabrana predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen u Bruxellesu je u utorak predstavila prijedlog podjele resora među članicama EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prvi plan glede imenovanih povjerenika mediji ističu ravnopravnost muških i ženskih članica, budući da je predloženo 14 povjerenika i 13 povjerenica koje Europski parlament tek treba potvrditi. No, zanimljiv je i omjer povjerenika prema političkim grupacijama u europarlamentu pa su tako liberali dobili 7, socijalisti 10, a europski pučani 8 povjerenika iako su dobili najviše mandata na izborima.

Socijalistima ekonomija, unutarnji poslovi, kohezija i reforme i ‘europski zeleni deal’

Tako je kandidatkinja Helena Dalli za povjerenicu za jednakost iz Malte pripadnica Laburističke partije, odnosno Partije europskih socijalista (PES) u EP, kandidatkinja za povjerenicu za koheziju i reforme Elisa Ferreira članica je Socijalističke partije odnosno PES-a, kandidat za povjerenika za ekonomiju bivši premijer Italije Paolo Gentiloni član je socijaldemokratske stranke. Kandidatkinja za povjerenicu za unutarnje poslove je Ylva Johansson iz Švedske, koja je članica lijevo-liberalne Socijalističke partije, kandidatkinja za povjerenicu za promet Rovana Plumb također dolazi iz redova socijaldemokrata i to iz Rumunjske, kandidat za povjerenika za zapošljavanje je Nicolas Schmit, član Socijalističke radničke partije iz Luksemburga, kandidat za povjerenika za institucionalne odnose je Maroš Šefčovič iz Slovačke, iz redova PES-a. Kandidat za izvršnog potpredsjednika EK za “europski zeleni deal” je Frans Timmermans iz Nizozemke, jedan od najvećih zagovornika migracija te najžešćih kritičara država iz Srednje Europe, kandidatkinja za povjerenicu za međunarodna partnerstva Jutta Urpilainen dolazi iz redova finske Socijaldemokratske partije dok kandidat za visokog predstavnika EU za vanjsku i sigurnosnu politiku Josep Borrell dolazi iz redova španjolskih socijalista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pučanima proračun i administracija, trgovina i zaštita europskog načina života

>Poljski europarlamentarac i bivši liberal otkriva kako je ljevica preuzela desni centar u Europi

Kada je riječ o kandidatima pučana; kandidat za izvršnog potpredsjednika EK zaduženog za “Europu koja radi za građane” Valdis Dombrovskis iz Latvije pripadnik je liberalno-konzervativnog Novog jedinstva odnosno Europske pučke stranke (EPP). Kandidatkinja za povjerenicu za inovacije i mlade Mariya Gabriel je iz bugarskog konzervativnog GERB-a odnosno EPP-a, kandidat za povjerenika za proračun i administraciju je Johannes Hahn iz Austrije, član Austrijske pučke stranke odnosno EPP-a, Phil Hogan kandidat je za povjerenika za trgovinu iz redova EPP-a. Kandidatkinja za povjerenicu za zdravstvo je Stella Kyriakidou iz Cipra iz kvote EPP-a, kandidat za potpredsjednik EK zaduženog za “zaštitu našeg europskog načina života” je Margaritis Schinas iz Grčke, također član EPP-a. Kandidatkinja za potpredsjednicu EK za demokraciju i demografiju Dubravka Šuica dolazi iz hrvatskog HDZ-a, a najpoznatija je po čvrstoj podršci spornoj Istanbulskoj konvenciji i Marakeškom sporazumu, kandidat za povjerenika o proširenju i susjedstvu László Trócsányi dolazi iz Mađarske te je nezavisni političar iz redova EPP-a,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Macronovim liberalima obrambena industrija, vrijednosti i transparentnost, pravosuđe i energetika

Macronovi liberali i ALDE su sklopili savez koji im je donio respektabilan broj kandidata pa je primjerice kandidatkinja za povjerenicu za unutarnje tržište, odgovorna i za obrambenu industriju te svemirsku politiku Sylvie Goulard iz Francuske, koja je članica Macronovog liberalnog pokreta En Marche odnosno Obnovimo Europu u Europskom parlamentu. Kandidatkinja za povjerenicu za vrijednosti i transparentnosti Věra Jourová iz Češke, članica je liberalnog ALDE-a, a najpoznatija je što je kao bivša povjerenica za pravo i rodnu ravnopravnost primila Georgea Sorosa čak tri puta. Povjerenik za krizno upravljanje je Janez Lenarčič, inače diplomat i član Cerarove lijeve vlade iz 2014., kandidat za povjerenika za pravosuđe Didier Reynders dolazi iz Belgije te je član liberalnog ALDE-a, kandidatkinja za povjerenicu za energetiku je također članica liberalnog ALDE-a, Estonka Kadri Simson, kandidat za povjerenika za okoliš i oceane je Virginijus Sinkevičius iz redova zelenih. Kanidatkinja za izvršnu potpredsjednicu EK za “Europu za digitalno doba” i povjerenicu za tržišno natjecanje je Margrethe Vestager, Dankinja iz socijal-liberalne stranke odnosno ALDE-a.

Euroskepticima poljoprivreda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski konzervativci i reformisti koji se ubrajaju u suverenističke i euroskeptične grupacije dobili su jednog kandidata, Poljaka Janusza Wojciechowskog za resor poljoprivrede.

Podsjetimo, u izborima za Europski parlament birao se čak 751 zastupnik, a najviše je mjesta osvojila grupacija Europske pučke stranke kojoj pripada i hrvatski HDZ – njih 182, a slijedili su ih Socijalisti sa 154 zastupnika. Macronova stranka Obnovimo Europu osvojila je 108 zastupničkih mjesta dok se suverenisti predvođeni Matteom Salvinijem i Marine Le Pen osvojili 73 zastupnička mjesta. Zeleni su osvojili 74, euroskeptični Europski konzervativci i reformisti 62 zastupnička mjesta. Najslabije je prošla ekstremno lijeva Konfederacija ujedinjene ljevice s 41 osvojena zastupnička mjesta, dok je neovisnih zastupnika 57.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.