Pariz i London jačaju bilateralnu suradnju zbog pojačanog ilegalnog prelasku La Manchea

Sredozemlju Meloni
Foto: www.bhrt.ba

Britanski i francuski ministar unutarnjih poslova dogovorili su se u nedjelju da će ojačati bilateralnu suradnju nakon sve češćih pokušaja migranata da u malim čamcima preplove La Manche.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sajid Javid i njegov francuski kolega Christophe Castaner dogovorili su se u telefonskom razgovoru o “čvršćoj suradnji” koja će se početi provoditi u narednim tjednima, objavio je Home Office.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plan suradnje obuhvaća povećanje broja ophodnja, akcije razbijanja krijumčarskih mreža i upoznavanje migranata s opasnostima koje im prijete tijekom prelaska La Manchea. Za provedbu tih mjera zaduženo je francusko-britansko Koordinacijsko-informativno središte u Coquellesu, blizu Calaisa, na sjeveru Francuske.

Izrazito poguban put zbog jakih struja

“Velika Britanija i Francuska će zajednički raditi na odvraćanju ilegalne imigracije kako bi štitile svoje granice i ljudske živote”, rekao je Javid. Dvojica ministara će se sastati u siječnju kako bi odlučili o eventualnim dodatnim mjerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon ovih mjera britanska udruga Detention Action koja pomaže migrantima pozvala je ministra da “osigura siguran put za ljude koji su u pogibli” kako bi se “spriječile nove ljudske žrtve”.

Sajid Javid je nedavno bio na meti kritike zbog svoje reakcije na gotovo svakodnevne dolaske i uhićenja migranata blizu britanske obale zadnjih dana.

U nedjelju su britanske vlasti uhitile šestero Iranaca na plaži u Kingsdownu, blizu Dovera pošto su prešli kanal La Manche u gumenom čamcu s motorom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pokušaji prelaska kanala zaredali su se zadnjih tjedana. Britanske i francuske vlasti su od 23. prosinca spasile na moru stotinjak ljudi.

Prelazak La Manchea u malim čamcima posebno je opasno zbog gustog pomorskog prometa, jakih struja i niske temperature mora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.