Planirate na izbore za EP? Donosimo detalje kako glasati, do 29.5. prijave ako ste u inozemstvu

EP Plenary session - Voting session

Izbori za Europski parlament u Hrvatskoj održat će se 9. lipnja 2024. Biračko pravo imaju hrvatski državljani od 18 godina. Moguće je i glasati i na biračkim mjestima u inozemstvu, uz određene uvjete. Zahtjevi za privremeni upis, aktivnu ili prethodnu registraciju za izbore mogu se podnijeti do 29. svibnja 2024. putem stranice e-građani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvati u lipnju biraju 12 zastupnika koji će ih sljedećih pet godina predstavljati u Europskom parlamentu. Europski izbori traju od 6. do 9. lipnja jer zemlje biraju različite datume. Ukupno će EP imati 720 zastupnika.

Hrvatska i preferencijalni sustav

Hrvati će na birališta u nedjelu 9. lipnja. Važno je napomenuti da Hrvatskoj postoji samo jedna nacionalna izborna jedinica. To znači da birači diljem zemlje i u inozemstvu biraju između istih lista kandidata.

Možda će vas zanimati

Preferencijalno glasanje: Znate li kad je uvedeno i kako utječe na rasplet izbora?

Većina kandidata na parlamentarnim izborima nada se da će ih građani prepoznati i zaokružiti njihovo ime “preferencijalno”.

Prema pravu EU-a, sve države članice moraju koristiti izborne sustave koji jamče proporcionalnu zastupljenost, što znači da broj izabranih zastupnika svake stranke ovisi o udjelu biračkih glasova koje stranka dobije. Hrvatska koristi sustav preferencijalnog glasanja, što znači da birač zaokružuje na glasačkom listiću redni broj ispred naziva kandidacijske liste. Ako pak birač želi pojedinom kandidatu na toj kandidacijskoj listi dati preferirani glas zaokružuje i redni broj ispred imena i prezimena kandidata kojemu daje preferirani glas. Time se tom kandidatu daje prednost na kandidacijskoj listi za koju se glasa i veća šansa da bude izabran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Objavom kandidacijskih lista službeno počela kampanja za Europski parlament

Lista kandidata mora osvojiti najmanje 5 % glasova kako bi sudjelovala u diobi mandata u Europski parlament. U praksi, budući da je u Europskom parlamentu iz Hrvatske 12 zastupnika, svaka politička stranka trebat će dobiti najmanje 8,33 % glasova kako bi osigurala jedno mjesto u Parlamentu, piše na službenim stranicama izbora

Tko ima pravo glasa i gdje se može glasati?

Pravo glasa na europskim izborima u Hrvatskoj imaju osobe koje su do dana izbora napunile najmanje 18 godina; hrvatski državljani s prebivalištem u ili izvan Hrvatske te državljani EU-a sa zakonitim boravkom u Hrvatskoj registrirani za glasanje na tim izborima

Hrvatski ili EU građani koji želi glasati u Hrvatskoj, mora glasati na biračkom mjestu koje je određeno kućnom adresom. U slučaju glasanja na drugom biračkom mjestu potrebna je posebna registracija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Svi žele u EP: Evo tko je sve na listama za nadolazeće izbore

Glasati mogu i hrvatskih državljani iz inozemstva. Hrvatski državljanin, s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, koji želi glasati iz inozemstva, može glasati na biračkim mjestima u hrvatskim diplomatsko-konzularnim uredima, pod uvjetom prethodne registracije u zakonskim rokovima. Hrvatski državljanin koji nema prebivalište u Hrvatskoj, a želi glasati u inozemstvu, može glasati na biračkim mjestima u hrvatskim veleposlanstvima i konzulatima. Ako je glasaču izdana e-osobna iskaznica s prebivalištem u inozemstvu, automatski je registriran za glasanje na biračkom mjestu kojem pripada po adresi prebivališta. Ako osoba nema izdanu e-osobnu iskaznicu, mora se u zakonskom roku aktivno registrirati. Oni koji se ne registriraju, na dan izbora mogu izvaditi potvrdu za glasanje u veleposlanstvu ili konzulatu.

Možda će vas zanimati

(Pre)skupe fotelje: Doznajemo koliko su plaćeni hrvatski predstavnici u EU parlamentu

Tema zastupnika u Europskom parlamentu velikoj većini hrvatskih građana prolazi ‘ispod radara’. Osim kad su u pitanju plaće.

Detaljne informacije o registraciji dostupne su na mrežnoj stranici Ministarstva pravosuđa i uprave i Državnog izbornog povjerenstva Republike Hrvatske.

Treba li se registrirati?

Oni hrvatski državljanin, s prebivalištem u Hrvatskoj, koji želi glasati u Hrvatskoj, ne moraju se unaprijed registrirati. Biračko mjesto dodijeljeno je prema mjestu prebivališta. No, ako osoba želi promijeniti biračko mjesto na kojem će glasati, mora se registrirati tu promjenu do 29. svibnja 2024.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Građanin EU-a s prijavljenim stalnim ili privremenim boravkom u Republici Hrvatskoj moraju se prethodno registrirati. Više informacija može se pronaći u rubrici “e-Građani – informacije i usluge” na stranici Vlade Republike Hrvatske.

>EU izbori: Ankete predviđaju pad ‘mainstream’ stranaka i rast desnice

Hrvatski državljanin, s prebivalištem izvan Hrvatske, koji nemaju e-osobnu iskaznicu ili planiraju glasati na biračkom mjestu izvan prebivalište, moraju se prijaviti u hrvatskom veleposlanstvu ili konzulatu.

Tko su kandidati?

Na ovogodišnjim izborima u Hrvatskoj nešto je manje kandidata nego na posljednjim. Za 12 mjesta u Europskom parlamentu natjecat će se 25 lista, 23 stranačke i dvije nezavisne. Na njima su imena 300 kandidata. U odnosu na izbore iz 2019. godine, manje je i lista i kandidata, tada su se za naklonost birača natjecale 33 liste i 396 kandidata.

Službena izborna promidžba za europske izbore počela je 24. travnja objavom pravovaljanih lista. Tko su sve kandidati za EP iz Hrvatske pogledajte u dokumentu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.