Zbigniew Ziobro, poljski ministar pravosuđa kritizirao je mišljenje savjetodavnog tijela Vijeća Europe o poljskom zakonu o disciplinskim mjerama za suce i nazvao ga parodijom te primjerom neokolonijalnog razmišljanja.
“Nitko nam ne bi trebao držati lekcije o tome kako je bolji, mudriji od nas, kako ima čvršću civilizacijsku, kulturnu i pravnu osnovu – to je uvredljivo. Nikad nećemo prihvatiti takav narativ, rekao je Ziobro, poručivši su stručnjaci EU dvorske lude, prenosi Polskie Radio 24.
Poljski ministar pravosuđa ističe kako Europska Komisija želi Poljake lišiti mogućnosti utjecaja na imenovanja sudaca kroz demokratski izabrane predstavnike vlasti, što je slučaj i u nekim zemljama EU-a, uključujući i Njemačku.
Prijedlog zakona je već prihvaćen u donjem domu parlamenta i ovog tjedna bi mogao ići na glasanje u Senat. U gornjem domu parlamenta oporba ima većinu, no donji dom parlamenta, gdje većinu ima vladajuća konzervativna desnica, ima zadnju riječ o zakonu.
Dugotrajni sukob EU i Poljske zbog reforme pravosuđa
Podsjetimo, Europska unija putem svojih sudova već godinama nastoji natjerati Poljsku da odustane od vlastite reforme pravosuđa.
Naime, 2018. godine poljska vladajuća konzervativna stranka Pravo i pravda (PiS) preuzela je putem izmjena zakona i smjena dužnosnika de facto kontrolu nad pravosuđem, uključujući Ustavni sud i tužiteljstvo, koje je odgovaralo ministru pravosuđa, a sve kako bi lustrirali suce iz komunističkog sistema.
Za EU je tada najspornija mjera bila ona koja bi prisilila više od trećine sudaca Vrhovnog suda da odu u mirovinu osim ako im predsjednik Andrzej Duda ne odobri produljenje mandata.
U srpnju 2018. 22 suca Vrhovnog suda, skoro jedna trećina ukupnog sastava, bili su prisiljeni na ranije umirovljenje, no neki od njih to su odbili. U konačnici, Poljska je stopirala reformu pravosuđa no s njom je ponovno krenula nakon što je 2019. godine stranka Pravo i pravda trijumfirala na europarlamentarnim i parlamentarnim izborima.
Inače, poljski Vrhovni sud je krajem 2019. godine upozorio da bi ta zemlja mogla napustiti EU zbog reforme pravosuđa koju želi provesti, a Europska unija joj se protivi.
“Suprotnosti poljskog zakona i prava EU vjerojatno će dovesti do intervencije institucija EU-a vezano za kršenje ugovora iz EU-a, a dugoročno će dovesti do potrebe napuštanja Europske unije”, kazao je poljski Vrhovni sud.