Pomoć Zapada je ključna, bez nje Ukrajina ne može dobiti rat

vladimir
Izvor: Fah

U HRT-ovoj emisiji Otvoreno gostovali su analitičari i stručnjaci za geopolitiku Gordan Akrap, Tihomir Vinković i Marinko Ogorec. Analizirali su stanje u Ukrajini. Istaknuli su da će se pomoć SAD-a i Europske unije Ukrajini nastaviti. Naglasili su da bi Ukrajina bez pomoći Zapada vrlo malo mogla izdržati jer je doslovno vezana za tu pomoć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Olena Zelenska: Ukrajina je u smrtnoj opasnosti bez pomoći Zapada

Ukrajina bi mogla ostati prepuštena sama sebi

Gordan Akrap, stručnjak za geopolitiku sa Sveučilišta obrane i sigurnosti “Dr. Franjo Tuđman”. Kazao je kako sumnja da bi Ukrajina mogla ostati prepuštena sama sebi. Razlog vidi jer u američkom Kongresu i Europskom vijeću nema jedinstva oko daljnje potpore toj državi.

– I Amerikanci će doći do toga u svojim unutarnje-političkim pregovorima i razgovorima. Nastavit će se pomoć Ukrajini. I u Europi će se doći do toga da će se nastaviti pomoć Ukrajini. Previše je ljudi, sredstava, tehnike do sada uloženo, da bi se samo stalo.

S druge strane, političke, sigurnosne, vojne, gospodarske posljedice toga da se prekine pomoć Ukrajini i zaustavi oslobađanje ukrajinskog teritorija, donijelo bi vrlo teške posljedice. I to ne samo za kolektivnu sigurnost Europe nego i na globalnoj razini. To bi bio jasan pokazatelj takmacima kao što je Kina, da agresija na suverenu državu može nekažnjeno biti, istaknuo je Akrap.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema pesimizma u odnosima između EU i Ukrajine

Tihomir Vinković, vanjskopolitički komentator HRT-a podsjetio je da se večeras izvanredno sastaje američki Senat i da će nastaviti pregovore o pružanju dodatne pomoći Ukrajini. Približena su, tvrdi, stajališta kako bi se do srijede uspio postići dogovor.

Govoreći o EU i Ukrajini, kaže da nema pesimizma. Nova, izvanredna sjednica, Vijeća EU-a održat će se 1. veljače. Do tada ima dovoljno već odobrenih sredstava za Ukrajinu da bi se mogla davati onakva pomoć kakva je do sada obećana.

– Što se tiče vojne pomoći, to daju pojedinačno države članice. Tako da tu treba vidjeti, to ne ide ni na razini NATO-a, ni na razini Europske unije. To ide na razini pojedine države članice, dodao je među ostalim Vinković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zapada
Foto: Snimka zaslona: HRT

– Kada zbrojimo sve što je do sada dala EU kao takva, kao organizacija, kada zbrojimo ono što su dale države članice, to je ipak više nego što su dale Sjedinjene Američke države. Međutim, medijska slika je potpuno drugačija, tvrdi Vinković.

Ukrajina ne bi mogla izdržati bez pomoći Zapada

Marinko Ogorec, vojni analitičar s Veleučilišta Velika Gorica, istaknuo je da bi Ukrajina vrlo malo mogla izdržati da kojim slučajem ostane bez ključne pomoći Zapada.

– Ona i sada dosta teško izdržava pritisak Rusije na svim svojim bojišnicama. Ako bi došlo do toga da bi ta pomoć nestala sa Zapada, ona ne bi dugo izdržala. Ona nema potencijala da bi mogla na neki način revitalizirati svoju vojnu industriju, da bi ostvarila sve što joj je potrebno. Znači, ona je doslovno vezana na pomoć sa Zapada. Ako bi ta pomoć sa Zapada nestala, to ne bi bilo dobro za Ukrajinu, rekao je Ogorec. Dodao je kako je nužno da im pomoć stigne što prije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Donald Trump i pomoć Ukrajini

U slučaju da na idućim američkim izborima pobijedi Donald Trump. U tom slučaju ne može se reći da bi automatski došlo do presijecanja pomoći Ukrajini, smatra Vinković. Podsjetio je da je Trump dao najveće sankcije Rusiji zabranom nastavka gradnje Sjevernog toka. A Ukrajini financijsku i vojnu pomoć.

– Ukrajina je dobila prvu pomoć koju je odobrila Bidenova vlada tek tri mjeseca poslije agresije. Bidenova vlast je dopustila već u trećem mjesecu 2021. godine, kada su preuzeli vlast, da se nastavi gradnja. Dakle skinuli su sankcije sa Sjevernog toka 2. Biden je taj koji je pokušao razgovarati s Putinom. Naravno da je vidio da ne može razgovarati s Putinom, rekao je Vinković. Vinković je dodao da su se iz američke administracije, prije ruske agresije na Ukrajinu, mogli saznati ruski planovi. No europski saveznici nisu u to vjerovali.

>Za razliku od Trumpa, Biden dao zeleno svjetlo za Sjeverni tok 2: Koje su moguće posljedice dogovora za Poljsku i Ukrajinu?

Teško prohodno zemljište otežava borbene akcije

Na bojištu u Ukrajini trenutačno je “status quo”, kazao je Ogorec govoreći o tome kakvo je ondje sada stanje. Vremenske nepogode su takve da je zemljište vrlo teško prohodno. Teška tehnika se ne može koristiti, osim na kanaliziranim prostorima. Jednostavno je tempo napada i borbenih djelovanja stao i s jedne i s druge strane, dodao je.

– Napadaju se s pješačkim postrojbama, ali u vrlo ograničenoj mjeri. Uglavnom se napada topništvom. Dronovima ako im to omogućuju vremenski uvjeti plus još eventualno dalekometni projektili, rekao je. I jedna i druga strana, kaže, prikupljaju svoje pričuve i snage za vjerojatno nastavak. No kada bude bila bolja situacija ili čekaju proljeće kada se “zemlja stisne”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema mišljenju Ogorca, rat u Ukrajini može još jako dugo trajati. Kazao je kako Rusija ima dosta potencijala i resursa za nastavak rata. Ukrajina će pak moći nastaviti rat ako bude dobivala odgovarajuću pomoć sa Zapada.

Doba sukoba velikih sila

Teško je reći koliko će mađarski premijer Viktor Orban dugo ustrajati na vetu na pomoć Ukrajini, tvrdi Akrap.

– Mađarska politika u posljednjih nekoliko godina ima vrlo zanimljive preokrete. Posebno kada pogledamo situaciju sa Švedskom gdje ona s Turskom blokira njen ulazak u NATO. Mađari su rekli da neće biti zadnji. Znači oni će čekati “mig” iz Turske pa će dati suglasnost. Isto tako je i ovdje, kazao je Akrap. Istaknuo je da su mađarski premijer i turski predsjednik osovina koja unosi određeni nemir i nesigurnost. Međutim, kaže da je uvjeren da se daleko od očiju javnosti. Te stvari rješavaju na znatno višoj razini i s drugačijim partnerima i saveznicima.

Nalazimo se, kaže, u ozbiljnom dobu sukoba velikih sila – koja ostaje svjetska sila (SAD), sile koja je u padu (Rusija) i sile koja je u porast (Kina).

>Orban nije koristio veto na pristupne pregovore, ali je blokirao odluku o 50 milijardi eura pomoći Ukrajini

Nikad se nije dogodilo da netko ne glasuje kao Orban

Mađarski premijer Viktor Orban izišao je prošlog četvrtka iz dvorane na summitu Europskog vijeća, kada se odlučivalo o pokretanju pregovora s Ukrajinom. Orban je tada rekao da nije želio sudjelovati u donošenju te odluke. Iz diplomatskih izvora se doznaje da je Orban bio odsutan iz dvorane na unaprijed dogovoren način. Orbanov izlazak iz dvorane i glasovanje u Vijeću komentirao je Tihomir Vinković.

Kazao je i da se nikada nije dogodilo da netko uopće ne glasuje. Prema pravilu – svi moraju biti nazočni i svaka država mora biti predstavljena čelnikom vlade ili čelnikom države. Prisjetio se i slučaja kada je hrvatski premijer imao COVID, pa je preko videoveze gledao. No tada je slovenski premijer u tom trenutku mogao glasovati u ime Hrvatske, naravno, prema prijašnjem dogovoru.

Prioriteti EU-a – politika proširenja

Ogorec smatra da je Europskoj uniji prioritetno, u sigurnosnom smislu, sačuvati stanje kakvo je i ne dozvoliti širenje rata na prostor EU-a. Osim te situacije, EU se suočava, kako kaže, i s ilegalnim migracijama.

– Vidimo da je cijeli niz zemalja ilegalnim migracijama destabiliziran. Rekao je i istaknuo Švedsku, kao državu koja je unazad 15-20 godina, kako kaže, bila primjer sigurnosti. Bila je primjer stabilnosti, uljuđenosti i civiliziranog načina života. No sada ima vojsku na ulicama koja čuva red i mir. To je jedan od problema s kojima se Europska unija suočava, a koji nisu vezani za rat s Ukrajinom, rekao je Ogorec.

Ogorec procjenjuje da se teško može očekivati preokret ili pomak na bojištu bilo koje strane, jer vremenske prilike, tvrdi, nisu takve. Pa i da se vremenske prilike stabiliziraju smatra da se teško može napraviti nešto konkretnije. Ukrajini fali ljudskih resursa. Rusiji nedostaje inicijativa, a i kod jedne i kod druge strane osjeća se ratni zamor.

Za Zapad je neprihvatljivo da pobjedi Rusija

Akrap smatra da je nemoguće zamisliti da npr. Rusija pobijedi u Ukrajini. Kaže da je to neprihvatljivo za cijeli Zapad. Na terenu se može vidjeti, dodao je – da ruske snage pokušavaju voditi ofenzivna djelovanja na velikoj većini bojišta. Dok su ukrajinske povukle svoje snage, odmaraju ih i spremaju za vrijeme kada se može napraviti dodatno napredovanje.

Prve procjene, tvrdi Vinković, bile su da će Ukrajina pasti za dva tjedna, a Kijev možda za 10 dana. To se nije dogodilo, kazao je. Rekao je i da je Volodimir Zelenski simbol otpora nečemu što je prijetnja za Zapad. I to od onoga trenutka kada je navodno kazao da “mu ne treba prijevoz za izlazak iz Ukrajine, već oružje”.

Kad i kako okončati rat?

Ogorec napominje da se ratu za sada ne vidi kraj, da će trajati još poprilično te da nijedna strana još nije spremna sjesti za pregovarački stol. Obje strane, kaže, imaju maksimalističke stavove. A dok i jedna i druga strana ne budu spremne na poprilično bolne kompromise, neće se moći sjesti za pregovarački stol.

Najgora stvar je, kaže Tihomir Vinković, kada se kroz medije pokušava progurati da je netko predložio Ukrajini pregovore.

To je vrlo opasna stvar. Spominju se imena i bivšeg glavnog tajnika NATO-a Rasmussena i slično, koji je savjetnik u Ukrajini. Samo činjenica da je tako nešto izašlo, može značiti stvarnu destabilizaciju. Tako da nemam podatke, imam informacije, ali nemam podatke i ne znam.

Akrap napominje da se ne vode pregovori između Rusije i Ukrajine. Povratak na temeljne postavke od 24. veljače 2022. godine, na oslobađanje tih okupiranih teritorija. To je jedan od ključnih preduvjeta za počinjanje bilo kakvih ozbiljnih pregovora, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.