Rekordna gledanost mise u Španjolskoj nakon zahtjeva da se ukine prijenos

Foto: Thinkstock

Prijenos nedjeljne mise na drugom programu španjolske javne televizije TVE zabilježio je rekordnu gledanost nakon što je lijeva oporbena stranka Podemos zatražila u parlamentu ukidanje prijenosa mise na teret poreznih obveznika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izravni prijenos mise, održane u zapadnom gradu Salamanci, u nedjelju je gledalo 1,2 milijuna stanovnika ili 21,3 posto ukupnih gledatelja tog dana, izvijestila je TVE.

Rekordna gledanost uslijedila je nakon mobilizacije stanovnika preko društvenih mreža. Na televiziji se svake nedjelje prikazuje misa koju u prosjeku pogleda oko 300.000 stanovnika ili 6,6 posto gledatelja, izvijestile su novine El Mundo.

Tjedan dana ranije je lijeva koalicija Unidos Podemos (Ujedinjeni Možemo), sastavljena od Ujedinjene ljevice i Podemosa, uputila u parlament prijedlog ukidanja prijenosa mise.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U laičkoj zemlji javna televizija nije pogodno mjesto za prikazivanje nikakvih religioznih rituala, bilo kakve vrste, niti islamskih, niti židovskih, niti katoličkih”, izjavio je Pablo Iglesias, vođa Podemosa. “Mi branimo slobodu vjeroispovijesti, no to je jedna stvar, a drugo kada javni mediji zemlje u čijem je ustavu laicizam rade ovo. To nije u skladu s državom 21. stoljeća”.

Unidos Podemos ima 71 zastupnika u parlamentu s 350 mjesta te je treća stranka po broju predstavnika. Njena glasnogovonica i zastupnica Irene Montero smatra kako se svećenici koriste govorom mržnje pa tijekom nedjeljnih misa prozivaju homoseksualce te se protive pravima žena uključujući i pravo na pobačaj.

Udruge vjernika i Crkva pokrenuli su svoju akciju među ostalim i prikupljanje potpisa koje namjeravaju uručiti direktoru programa javne televizije, Antoniju Sevilli Ribasu, da ne ukine prijenos mise nedjeljom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Promotori najradikalnijeg laicizma u Španjolskoj, skrivajući se iza navode ideološke neutralnosti, namjeravaju iskorijeniti svaki oblik manifestiranja katolicizma iz javnog prostora, ne brinući o najranjivijim stanovnicima”, stoji u poruci organizacije InfoVaticana poslanoj i na brojne mobitele.

“Za stare i nemoćne, bolesne ili invalide, misa prenošena na televiziji je jedini način da joj prisustvuju”, istaknuto je.

Španjolska udruga kršćanskih odvjetnika je u svojoj peticiji za nekoliko dana prikupila više od 56.000 potpisa preko internetske platforme Change.org u kojoj traži od vlade i premijera Mariana Rajoya blokiranje inicijative Podemosa i Ujedinjene ljevice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narodna stranka desnog centra, na vlasti od 2011., u studenom je dobila novi četverogodišnji mandat i ima manjinsku vladu. U četvrtak je pao prvi njezin pokušaj donošenja nekog zakona. Reforma o liberalizaciji poslova za lučke radnike nije prošla glasovanje u parlamentu.

Podemos, nastao 2014. na ogorčenju stanovnika mjerama štednje, nezaposlenošću i korupcijom, prošli mjesec je na svom kongresu stranke učinio zaokret prema ljevici.

Već neko vrijeme pridobivaju glasače lijevog centra Španjolske socijalističke radničke stranke (PSOE), pritisnute međusobnim sukobom i neodlučnošću, a koja tek treba izabrati novog lidera. PSOE i Narodna stranka se mijenjaju na vlasti posljednja četiri desetljeća. Prema zadnjoj anketi Centra za sociološka istraživanja sa sjedištem u Madridu, Podemos je prestigao PSOE po popularnosti te bi bio druga stranka u slučaju novih izbora.

“Katolička Crkva ima dovoljno kanala putem kojih može prenositi misu ili što god želi. Ona ima enormnu moć”, rekao je Iglesias. “Javna televizija treba prenositi kulturne sadržaje, sadržaje koji brane različitost i seksualno obrazovanje”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Albert Rivera, vođa stranke centra Građani, inače četvrte po broju zastupnika u parlamentu, poručio mu je da se bavi postojećim problemima u Španjolskoj i da ne izmišlja nove. Nezaposlenost i korupcija najviše brinu stanovnike, pokazuje istraživanje Centra za sociološka istraživanja.

Upravno vijeće španjolske radiotelevizije RTVE je 1982., četiri godine nakon donošenja aktualnog ustava, potpisala sporazum prema kojem se od 1985. prikazuju emisije i prienose liturgijski obredi katoličke, židovske, islamske i evanđelističke vjeroispovijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.