Rumunjska nije uspjela Ustavom zaštiti brak kao zajednicu muškarca i žene: Na referendum izašao nedovoljan broj birača

Foto: Thinkstock

Definicija braka u Rumunjskoj ostaje ista kao i do sada pošto na dvodnevni referendum nije izašao dovoljan broj birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

20,41 posto birača je glasalo na tom referendumu koji je počeo u subotu, naveo je Središnji izborni ured. Da bi referendum bio valjan, trebao je biti dosegnut prag od 30 posto upisanih birača – a na referendum se odazvalo 3,7 milijuna od ukupno 19 milijuna birača.

“To je poraz za Rumunje i Rumunjsku”, rekao je glavni tajnik Socijaldemokrata (PSD) Codrin Stefanescu.

Referendum su pokrenule nevladine organizacije okupljene u “Koaliciji za obitelj” koje su skupile 3 milijuna potpisa za referendum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nismo postigli naš cilj, učinit ćemo to sljedeći puta”, rekao je predsjednik te koalicije Mihai Gheorghiu.

Tekst Ustava je neutralan po pitanju braka, odnosno brak se definira kao zajednica “supružnika”. Aktivisti su tražili promjenu, po kojoj bi se brak definirao kao zajednica između muškarca i žene.

Revidirani članak 48, stavak 1 Ustava Rumunjske, prema prijedlogu građanske inicijative, trebao je glasiti: “Obitelj je utemeljena na slobodno sklopljenom braku između jednog muškarca i jedne žene, na njihovoj potpunoj jednakosti te na pravu i dužnosti roditelja da osiguraju odgoj i obrazovanje djece.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči referenduma o braku: Policija u Rumunjskoj skinula plakat s crkvenog posjeda i kaznila svećenika

Onemogućavanje javne kampanje u Rumunjskoj

Podsjetimo, uoči referenduma o braku, kojim bi se on jasno definirao kao zajednica muškarca i žene, u Rumunjskoj su se događale stvari koje su bile nezamislive nakon pada komunističkog režima 1989. godine. Tako su rumunjske vlasti poslale policiju u najmanje jedno crkveno dvorište kako bi uklonile plakat referendumske inicijative, a usput su i sankcionirali svećenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nadalje, rumunjska je vlast zabranila referendumskoj inicijativi za očuvanje braka kao zajednice muškarca i žene korištenje boja vlastite nacionalne zastave na materijalima referendumske kampanje. Kampanja koja je trebala ući u završnicu zadnjeg tjedna prije samog referenduma, nalazila se pod grubom cenzurom budući da je inicijativi bilo zabranjeno oglašavanje, odnosno uporaba audiovizualnih usluga. Državne su institucije tako primijenile zakon koji se odnosi na političke stranke glede izborne šutnje na referendumsku kampanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.