Rusija više neće isporučivati plin Poljskoj i Bugarskoj

Vladimir Putin Rusija
Foto: www.kremlin.ru / wikimedia commons

Poljski premijer Mateusz Morawiecki izjavio je u utorak u Berlinu nakon sastanka s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom da je njegova zemlja dobila obavijest od ruske državne naftne tvrtke Gazprom o planovima za prekid opskrbe. Ubrzo nakon toga, bugarski ministar energetike rekao je da je Bulgargaz njegove zemlje dobio sličnu obavijest.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska tvrtka za prirodni plin PGNiG objavila je da od srijede Gazprom više neće isporučivati ​​Poljskoj.

PGNiG je na Twitteru napisao: “Tvrtka prati situaciju i spremna je za različite scenarije.”

Poljska je odbila platiti prirodni plin u rubljama, što Rusija zahtijeva da stabilizira i ojača svoju valutu suočena sa zapadnim sankcijama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljska je snažno podržala Ukrajinu i primila je najveći broj ukrajinskih izbjeglica u bilo kojoj zemlji, a služila je i kao tranzitno središte za oružje iz zapadnih zemalja u Ukrajinu.

U Berlinu je Morawiecki rekao: “Primili smo prijetnje od Gazproma da će zaustaviti isporuke plina.”

Morawiecki je rekao da Rusija pokušava ucijeniti Poljsku, ali je istaknuo da se Poljska pripremila diverzificirajući svoje izvore energije. Napomenuo je da su skladišta plina popunjena 76 posto, prenosi DW.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica klime Anna Moskwa rekla je: “Neće nedostajati plina u poljskim domovima.”

Poljska uvozi plin preko svojih baltičkih luka, a također planira primati plin iz Norveške nakon što projekt Baltičkog plinovoda od 900 kilometara (560 milja) bude dovršen kasnije ove godine. Poljska se nada da će Norveška na kraju moći isporučiti otprilike polovicu plina koji je zemlji potreban.

Naftovod Yamal koji opskrbljuje Poljsku ne opskrbljuje Njemačku. Bugarska pak više od 90 posto svojih potreba za plinom zadovoljava uvozom od Gazproma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.