Schulz: Dodikov referendum je protiv stabilnosti BiH

Predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz upozorio je u četvrtak u Sarajevu kako odluka parlamenta Republike Srpske o raspisivanju referenduma o Sudu i Tužiteljstvu Bosne i Hercegovine dovodi u pitanje stabilnost zemlje pa samim time i odbija potencijalne investitore što u konačnici kroz stanje gospodarstva ima veliki negativni učinak na sve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Unutarnja stabilnost ključna je za investitore”, istaknuo je predsjednik Europskog parlamenta dodajući kako je jasno da rasprave o referendumu u RS tome ne doprinose.

Schulz je u BiH boravio u dvodnevnom posjetu nakon boravka u Srbiji i Albaniji.

“Pomiješani su mi osjećaji. Ima nekog napretka … no zemlja je još u teškoj gospodarskoj situaciji”, kazao je Schulz dodajući kako je upravo to pitanje na koje bi se trebali usmjeriti političari.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Milorad Dodik bi morao uzeti u obzir da su referendumi samo za doista ključna pitanja… Mislim da su referendumi u protivnom besmisleni. Kada se koriste iz taktičkih razloga to je loš instrument”, kazao je predsjednik Europskog parlamenta.

Referendumsko pitanje kakvo je formulirao parlament RS je “vrlo rizično”, ocijenio je Schulz koji drži kako BiH ne treba raspravu o državnom sudu i tužiteljstvu nego o investitorima, gospodarskom rastu i suradnji.

Iako su stigla upozorenja kako bi Europska unija i SAD mogle posegnuti za sankcijama i kazniti Dodika te druge osobe umiješane u sazivanje protuustavnog referenduma, Schulz o tome u četvrtak nije mogao ništa kazati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Još je rano govoriti o tome kakve bi mjere mogle biti poduzete”, izjavio je Schulz odgovarajući na novinarsko pitanje.

Kazao je tek kako je važno to što u BiH ima puno dobro volje da se zemlja pomakne na putu ka EU a i spremnosti EU da na tom putu pomogne ne samo BiH nego cijeloj regiji.

“Europski parlament te napore podupire i s tim će i nastaviti”, kazao je Schulz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.