Slovački parlament usvojio rezoluciju protiv Matićevog izvješća koji pobačaj želi učiniti ‘ljudskim pravom’

Foto: Fah/DepositPhotos/GettyImages (Fotomontaža: Narod.hr)

Slovački parlament usvojio je u četvrtak (17. lipnja) rezoluciju kojom se odbacuje izvješće Europskog parlamenta o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima u EU, koje je iznio hrvatski europarlamentarac Predrag Matić, inzistirajući na tome da seksualno i reproduktivno zdravlje treba biti u nadležnosti država članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupno 74 zastupnika od 117 glasalo je za rezoluciju u kojoj se Europski parlament i parlamenti svih država članica izvještavaju o tome kako su “pitanja koja se tiču ​​zdravstvene politike i obrazovanja u nadležnosti nacionalnih država – članica EU”.

> Europska biskupska konferencija: Matićevo izvješće negira temeljno pravo priziva savjesti

> Dr. sc. Dubravka Hrabar: ‘Matićevo Izvješće otvoreno zagovara kršenje prava djeteta’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Matićev izvještaj u EP: Želi pobačaj proglasiti ‘ljudskim pravom’, učiniti besplatnim, ukinuti priziv savjesti…

> Europski centar za pravo i pravdu upozorava: Matić gura zabrinjavajuću rezoluciju o pobačaju

Slovačka zastupnica Anna Záborska (Slovačka kršćanska unija), koja je i sama bivša europarlamentarka, inicirala je rezoluciju i istaknula kako je Matićevo izvješće “štetno ne samo za kršćane i istomišljenike u Europi, već i za sam Uniju posebno za europsku demokraciju i vladavina prava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezolucija je donesena uz podršku slovačkih zastupnika iz gotovo svih političkih frakcija u parlamentu. U rezoluciji se još navodi kako Matićevo izvješće krši načelo supsidijarnosti i prekoračuje nadležnosti EU-a, zbog čega su i poslali otvoreno pismo predsjedniku EP-a Davidu Sassoliju.

Podsjetimo, izvještaj o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima u EU donio je Odbor parlamenta EU za ženska prava i ravnopravnost spolova kojeg vodi Predrag Matić 11. svibnja. U Europskom parlamentu, na plenarnom zasjedanju 23. lipnja, glasovat će se o izvješću čiji je cilj učiniti takozvano “seksualno i reproduktivno zdravlje i prava” ljudskim pravom. Po izvješću pobačaj bi trebao biti besplatan, a LGBT nastava obvezna. Također, Matićev izvještaj ide u još jednu krajnost te se navodi da demokracije ne može biti bez pobačaja, zbog čega zahtijeva:

-ukidanje slobode savjesti liječnika, medicinskih sestara itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

-ukidanje slobode savjesti za učitelje

-besplatni pobačaj kao ljudsko pravo

-borbu protiv svih organizacija koje vode kampanju protiv pobačaja tj. organizacija za zaštitu života i obitelji

– ogromno financiranje ove propagande od strane država članica

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– da države članice kupuju još više cjepiva protiv koronavirusa u organizaciji EU

Izvještaj je moguće pronaći na stranicama Europskog parlamenta.

Pro-life organizacije traže reakciju – ljudskim se pravima manipulira ideološki

Tekst će se naći na dnevnom redu plenarnog zasjedanja Europskog parlamenta nakon što je odobren u spomenutom Odboru s 27 glasova “za”, 6 glasova “protiv” i 1 suzdržanim.

Među argumentima članova Odbora koji su se usprotivili bile su ideje da “pobačaj tretira kao navodno ljudsko pravo koje ne postoji u međunarodnom pravu” i da “govori protiv prigovora savjesti od strane zdravstvenih radnika”. Ova opozicija podnijela je čak 154 amandmana na izvještaj, rekavši da su “ljudska prava – koja su univerzalna i nepromjenjiva – podvrgnuta ideološkoj manipulaciji, s međunarodnim utjecajem koji podriva suverenitet nacija i utječe na njihove zakone”.

U međuvremenu, pro-life organizacije koje su pročitale Matićevo izvješće rekle su da reciklira ideje poznate kao Estrela izvješće, koje je Europski parlament odbacio još 2013. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.