Slovenija u EU-u registrirala zaštićeni štajerski hmelj, Austrija pristala na kompromis

jadransko more
Foto: Thinkstock

Europska komisija je u službenom listu EU-a objavila registraciju slovenskog “štajerskog hmelja” kao prozvoda sa zaštićenim zemljopisnim podrijetlom, objavilo je u utorak slovensko ministarstvo poljoprivrede.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To je već 24. slovenski proizvod koji je dobio taj stupanj europske zaštite. Budući da i Austrija ima pokrajinu koja se zove Štajerska (Steiermark) u kojoj se također uzgaja hmelj, s njome je postignut dogovor kako jedna zemlja drugoj ne bi podnosili prigovore na registraciju i kako kod potrošača u Europi oko toga ne bi dolazilo do zabuna.

Zemljopisna zona u kojoj se proizvodi slovenski štajerski hmelj omeđena je granicama štajerske pokrajine na zapadu, na jugozapadu i jugu granica zone ide tokom rijeke Save, na jugoistoku se poklapa s državnom granicom s Hrvatskom, na istoku se može uzgajati do rijeke Mure, a na sjeveru do granice s Austrijom, priopćilo je slovensko ministarstvo poljoprivrede.

Slovenija je među važnijim prozvođačma hmelja za pivovarsku industriju u Europi, a najboljim se smatra štajerski hmelj kojega čine autohtone sorte kao što su savinjski golding, aurora, atlas, ahil, apolon, bobek, buket, blisk i celeia.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S Austrijom je postignut sporazum da hmeljari iz austrijskog Steiermark ne mogu na ambalaži koristiti elemente koji bi asocirali na Sloveniju.

No, prema postignutom kompromisu, oni će i dalje moći plasirati na europsko tržište hmelja svoje već poznate hmeljarske brendove kao što su Hopfen aus der Steiermark i Hopfen aus der Südsteiermark, ali s dodatkom – Österreich, kako bi se znalo u kojoj je zemlji hmelj uzgojen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.