Slovenska udruga Franak, tražeći rješenje problema građana s kreditima u švicarskim francima, tužila je upravnom sudu središnju banku i vladino povjerenstvo za pristup informacijama jer su im odbili uvid u to koliko su ti krediti bili u francima kojima su banke stvarno raspolagale.
“Želimo doznati podatke o visini kredita koje su uzele banke i podatke o tome pod kojim su ih uvjetima plasirale klijentima”, kazao je predsjednik udruge Frank Aleš Majcenovič, dodajući da oni sumnjaju da su se banke samo u manjoj mjeri zaduživale u francima, ali su zapravo imale eure na kojima su željeli zaraditi esktraprofit, plasirajući kredite s klauzulom u francima.
U Sloveniji je odobreno desetak tisuća kredita u švicarskim francima, većinom od strane austrijskih banaka, no vlada je nakon naglog rasta tečaja franka odbila prije godinu dana tvrdnje udruga koji zastupaju dužnike u francima da bi morala intervenirati svojim mjerama i zaštititi ih ustvrdivši da su oni svjesno ulazili u rizik tečajnih razlika.
Članovi udruge odlučili su se i na više sudskih tužba protiv stranih i domaćih banaka, a neki tvrde da su bili prevareni jer im banke nisu jasno rekle da se zadužuju u riskantnoj valuti iako su na početku plaćali manje kamate od onih koji su uzeli kredite u eurima.
Prema rješenju središnje banke i vladina povjerenstva za dostupnost informacija, udruga Franak smjela bi objaviti imena banaka koje je središnja banka prije više godina upozorila na nepravilnosti pri odobravanju kredita u švicarskoj valuti, ali ne i konkretne podatke o odobrenim iznosima niti o tome koliko su spomenute banke u svojim bilancama doista imale sredstava u francima, što udruga sada upravnom tužbom osporava.
Imena upozorenih banaka mogu se objaviti zbog iskazanog javnog interesa, ali ne i podaci o odobrenim iznosima koji se smatraju službenom bankarskom tajnom, odlučila je povjerenica za javne informacije Mojca Prelesnik.