Slovenska vlada još bez odluke o novom imenu za europovjerenika

Slovenska vlada, koja se u četvrtak sastala na redovitoj sjednici, još nema novo ime za budućeg člana Europske komisije, nakon što bivša premijerka Alenka Bratušek u srijedu nije dobila potporu dvaju odbora Europskog parlamenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članovi vlade i premijer Miro Cerar, koji je jučer rekao da će vlada vrlo brzo izaći s novim prijedlogom, danas ne daju nove izjave, a prema izvorima u vladi koje citiraju mediji još uvijek se čeka na poziv predsjednika Komisije Jeana Claudea Junckera da slovenska vlada predloži novog kandidata.

Mediji navode da se je na sjednici vlade neformalno raspravljalo o mogućim imenima.

Najčešće se spominju europarlamentarka Tanja Fajon iz stranke Socijalnih demokrata (SD) te Violeta Bulc, ministrica za strateška pitanja, razvoj i kohezijsku politiku u sadašnjoj vladi, koja je članica stranke premijera Mire Cerara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako prenose slovenski mediji, špekulira se i o nekim drugim imenima pa bi u igru mogao opet ući ministar vanjskih poslova Karl Erjavec ili dosadašnji europski povjerenik iz Slovenije Janez Potočnik, a spominje se i ime eurozastupnice Romane Jordan iz Slovenske demokratske stranke (SDS) koja pripada europskoj frakciji pučkih stranaka (EPP).

No, svi ti kandidati ne uklapaju se u tri osnovna Junckerova zahtjeva, da Slovenija predloži ženu, da kandidatkinja bude iz liberalne političke skupine i da ima iskustva na vodećim dužnostima, navode slovenski mediji.

Junckerov kabinet u četvrtak je potvrdio da Bratušek do daljnjega ostaje njegova službena kandidatkinja unatoč tome što nije “prošla” ispitivanja na odborima, pa se čeka kakvo će rješenje iznjedriti Junckerov sastanak s predsjednicima stranaka u Europskom parlamentu početkom idućeg tjedna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski mediji ocjenjuju da Juncker zbog Bratušek vjerojatno neće riskirati mogućnost da Europski parlament odbije u glasovanju cijelu njegovu listu povjerenika, odnosno Europsku komisiju u cjelini.

Slovenski mediji: neuspjeh Bratušek “bolna lekcija” za slovensku politku

Slovenski mediji navode pak kako je neuspjeh bivše premijerke Alenke Bratušek da postane potpredsjednicom Europske komisije zaduženom za energetsku uniju “bolna lekcija” za slovensku politiku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljubljansko “Delo” navodi da je uvjerljivo odbijanje Bratušek u Europskom parlamentu posljedica njena neuvjerljivog nastupa, ali i političkih okolnosti jer nije imala niti podršku glavnih stranaka u Sloveniji što se “preslikalo” na europsku razinu, gdje su je odbile obje glavne političke frakcije.

Roman Jakič, glavni tajnik stranke Alenke Bratušek, izjavio je da je ona bila “kolateralna žrtva” frakcijskih borbi u Europskom parlamentu, ali i njenih političkih protivnika u Sloveniji.

Tjednik “Demokracija”, blizak oporbenoj Slovenskoj demokratskoj stranci (SDS) Janeza Janše, navodi da je Slovenija s Bratušek u Bruxellesu doživjela “blamažu” o kojoj bi trebao razmisliti i premijer Miro Cerar.

Bratušek je u nastupu pred Europskim parlamentom govorila samo “općenite floskule”, a svojim je nastupom šokirala ne samo europsku nego i slovensku publiku, navodi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer Miro Cerar izjavio je jučer da će njegova vlada Junckeru ponuditi novog kandidata ili kandidatkinju iz Slovenije za novu Komisiju, ali nije želio govoriti o imenima.

Ljubljanski “Dnevnik” navodi, međutim, da je najozbiljniji kandidat iz njegove stranke ministrica za strateške projekte i kohezijsku politiku Violeta Bulc, istaknuta stručnjakinja s područja informatičke tehnologije koja ima akademsku karijeru, a navodno i sasvim konkretna iskustva iz suradnje s europskim institucijama.

U kombinacijama se spominje i Tanja Fajon, slovenska eurozastupnica koja je članica Socijalnih demokrata (SD), a podržala bi je socijalistička frakcija u Europskom parlamentu, no mediji u Sloveniji upozoravaju da bi to narušilo razmjer političkih snaga u Komisiji te da bi kandidat morao biti iz liberalne političke skupine.

Po pisanju slovenskih medija, Junker je nesklon mogućnosti da u novoj Komisiji mjesto dobije Janez Potočnik, koji je povjerenik u Bruxellesu već dva mandata a uvrštava se u “liberalnu” kvotu, makar bi Slovenija u tom slučaju po svoj prilici zadržala potpredsjedničko mjesto i resor povjerenika za energetsku uniju.

Glasnogovornica Jeana Claudea Junckera izjavila je u četvrtak da situacija glede kandidature Alenke Bratušek u formalnom smislu ostaje jednaka i nakon što nije dobila “prolaz” u dva odbora Europskog parlamenta jer je njeno predstavljanje ocijenjeno neuvjerljivim.

“Alenka Bratušek još je uvijek kandidatkinja za povjerenicu, čeka se na odluku predsjednika političkih skupina u Europskom parlamentu”, rekla je Natasha Bertaud dodavši da u sadašnjoj situaciji Juncker ne želi špekulirati o drugim imenima.

Sastanak predsjednika političkih frakcija u Europskom parlamentu predviđen je za početak idućeg tjedna. Ako oni zaključe da je Europski parlament spreman odbaciti sastav Junckerove komisije u cjelini bude li Juncker inzistirao na Bratušek, za razrješenje situacije preostale bi dvije mogućnosti: da Bratušek sama povuče kandidaturu ili da se ponovi cijeli postupak u Vijeću Europske unije. Očekuje se, međutim, da Juncker neće inzistirati na Bratušek, čime bi ugrozio izbor Komisije u cjelini, nego će o novom kandidatu iz Slovenije razgovarati sa slovenskim premijerom Mirom Cerarom. Cerar je sinoć već izjavio da će njegova vlada odluku o kandidatu iz Slovenije donijeti ovih dana, ali nije htio govoriti o imenima, rekavši da je za to prerano i da mora konzultirati svoju stranku i članove vladajuće koalicije.

Kako napominje Slovenska tiskovna agencija STA, o novoj Komisiji glasuje se u “paketu”, a sami odbori europskog parlamenta nemaju prava veta na kandidate koje je predložio predsjednik Komisije.

Bratušek žali zbog okolnosti radi kojih je odstupila

Bivša slovenska premijerka Alenka Bratušek potvrdila je u izjavi na Facebooku da je odstupila od kandidature za potpredsjednicu Europske komisije i povjerenicu za energetsku uniju, navodeći da je to učinila kako ne bi otežavala postupak imenovanja cijele Komisije te da bi olakšala situaciju njezinu predsjedniku jeanu Claudeu Junckeru i slovenskoj vladi u traženju novog kandidata.

“Predsjedniku Junckeru zahvaljujem na svoj njegovoj potpori, ali ne želim otežavati postupke imenovanja Komisije.”, navela je Bratušek dodavši da prihvaća odgovornost za situaciju koja je nastala nakon što joj odbori Europskog parlamenta nisu iskazali povjerenje, ali da je svjesna i “cijele konstelacije” okolnosti koje su do toga dovele.

“Nadala sam se da će Slovenija dobiti jak položaj u Komisiji i da će slovenska politika nastupiti zajedno pri tako važnoj kandidaturi, no moja je ocjena na žalost bila pogrešna”, navela je u izjavi bivša slovenska premijerka, dodavši da se na ostavku odlučila danas kako bi slovenska vlada mogla izabrati “novu kandidatkinju” te prijedlog što prije uputiti u Bruxelles.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.