Theresa May postala je druga premijerka u povijesti Velike Britanije. Koja su njezina politička obećanja, s kojim problemima će se susresti i što njezin dolazak na čelo Britanije znači za europsku i svjetsku politiku? U emisiji Otvoreno su gostovali: doc. dr. sc. HRVOJE ŠPEHAR s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu, VELIMIR ŠONJE, ekonomski analitičar i DARIO SUŠANJ, urednik portala VelikaBritanija.net.
Da bi krenuo postupak izlaska iz Europske unije, Velika Britanija treba aktivirati članak 50, odnosno notificirati Europskom vijeću da je spremna napustiti Uniju. Zatim se članice EU-a u novom izdanju sastaju i odlučuju o sadržaju novog sporazuma o izlasku Britanije. Od aktivacije članka 50 do tog novog sporazma mogu proći i dvije godine, objasnio je Hrvoje Špehar. Rekao je kako se smatra da je u redu da se to pokrene unutar dvije godine, jer je to i rok u kojem se država može koristiti pravima i obavezama koje ima kao članica. Britanski parlament sam mora odlučiti kada će pokrenuti taj postupak. Bit će to jedan dugotrajan proces, koji je jednako složen kao i kada država hoće postati članicom EU-a.
Rekao je kako će 2017. biti vrlo uzbudljiva godina- slijede predsjednički izbori u Francuskoj, a Njemačka će vjerojatno dobiti novog kancelara ili kancelarku. U tom novom okviru moguće su nove tektonske promjene na relaciji između partnera u EU i odnosu prema Velikoj Britaniji. Smatra da će procese razduživanja zaključiti neke nove elite u drugim državama članicama.
Ekonomski analitičar Velimir Šonje rekao je da je teško sada reći što je u ovoj situaciji dobro ili loše- za biznis. Velika Britanija čini 18 % ekonomije Europske unije, ona je treći najvažniji trgovački partner Njemačke, a Njemačka je Britaniji drugi, rekao je. Prve reakcije Bruxellesa bile su u smjeru nekakve uvrijeđenosti, a sada se lagano ta retorika mijenja.
Rekao je kako u Europi ima nekoliko zemalja koje nisu članice EU-a, a duboko su ekonomski integrirane po raznim osnovama. Ne vjerujem u veliku moć i pritisak Bruxellesa da sad odjedanput krene u veliki projekt federalizacije, rekao je. Špehar se nadovezao i objasnio da je ta nova federalizacija već prisutna u nekim segmentima. EU je danas tipična konfederacija, ona funkcionira kao savez država i ima neke elemente koji teže prema stvaranju nove centralizacije i političkog centra, rekao je.
Šonje se dotakao i širenja eurozone. Uvođenje eura je vrlo strogo regulirano i tu nema prostora za nekakve improvizacije i dobrovoljnost administracije da nas prije vremena pusti unutra, rekao je. Kriteriji se znaju, a Hrvatska ih u ovom trenutku ne udovoljava. Smatra kako su koristi od ulaska u eurozonu puno veće od troškova. Male zemlje, poput Slovenije i Slovačke, od ulaska u eurozonu su imale uglavnom koristi.
Dario Sušanj prokomentirao je novu premijerku Theresu May: Za nekoga tko je toliko dugo u politici, ona je svojevrsna nepoznanica. Tijekom svoje političke karijere nekoliko je puta mijenjala svoj stav o prilično važnim pitanjima. Primjerice, neko vrijeme je bila za definiranje minimalne plaće, a kasnije je postala agresivno protiv. Njezina politika vezano uz imigraciju se također mijenjala.
U nekoliko navrata je rekla da nije stvar hoće li Britanija izaći iz Unije, nego da čim prije mora napustiti Europsku konvenciju o ljudskim pravima, zbog čega je bila izuzetno kritizirana. Ovih dana je promijenila ploču, pojasnio je Sušanj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa