Španjolska želi promjenu pristupa pandemiji i tretirati COVID kao endemsku bolest

epa09217083 The Green Digital Certificate (on screen), a certificate that records that a person has been vaccinated or has passed COVID-19 or has a negative PCR test, of Spanish Prime Minister Pedro Sanchez (3-R) has been valided during its presentation on the occasion of the International Tourism Fair Fitur 2021 at Ifema pavillion in Madrid, Spain, 21 May 2021. EPA/Chema Moya

Španjolski premijer Pedro Sanchez pozvao je europske kolege na raspravu o tome treba li covid-19 početi tretirati kao endemsku bolest, odnosno gripu. Razlog zbog čega Španjolci razmišljaju o promjeni pristupa je drastični pad stope smrtnosti nakon infekcije SARS-CoV-2 virusom. Prijedlog je španjolskog premijera da se napusti sustav detaljnog praćenja novih zaraženih i njihovih kontakata te primjenjuje monitoring kao u slučaju gripe, piše Gojko Drljača za jutarnji.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Španjolskoj, kao i u nizu drugih zapadnoeuropskih zemalja, već duže vrijeme bilježe značajno manji broj smrti u odnosu na zaražene, pa je logično promijeniti pristup kontroli pandemije. No, pitanje je može li se ležernije epidemiološke mjere implementirati u grupi epidemiološki neuspješnih članica EU, među kojima je u zadnjem valu definitivno i Hrvatska.

Ispod je grafikon u kojem je vidljivo kako u Španjolskoj bilježe značajni rast slučajeva, ali ne i smrti, dok u Hrvatskoj imamo i vrlo veliki broj smrti.

Broj slučajeva zaraze i smrti u Španjolskoj i Hrvatskoj na milijun ljudi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvor: jutarnji.hr

“Vjerujem kako imamo uvjete za oprezno lagano otvaranje debate na tehničkoj razini i razini zdravstvenih profesionalaca i europskom nivou o procjeni evolucije bolesti kroz više parametara“, izjavio je Sanchez za Cadena SER radio.

Novi pristup bolesti?

Španjolski premijer potvrdio je kako su njihove zdravstvene vlasti već pripremile prijedlog novog sustava monitoringa u kojem više neće biti potrebno bilježiti svaku novu infekciju te ljudi sa simptomima neće nužno biti testirani. Drugim riječima, Španjolci pripremaju prijelaz s univerzalnog nadzora epidemije, na ograničeni nadzor, kao što se čini kad je u pitanju širenje gripe. Španjolske zdravstvene vlasti već su smanjile periode nužne izolacije te su odustali od karantene cijelih razreda u školama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon pojave omikrona, u Španjolskoj također bilježe nagli broj slučajeva. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije u prošli tjedan zabilježeno je 7 milijuna novih slučajeva omicron infekcija u Europi, što je dvostruko više u odnosu na tjedan ranije. U 26 europskih zemalja zabilježeno je više od 1 posto zaraženih u ukupnoj populaciji.

Činjenica da se omikron varijanta širi brže nego bilo koji do sada poznati virus u povijesti mogla bi dovesti do preopterećenja bolničkog sustava bez obzira na to što je omikron manje opasan u odnosu na delta i originalni soj virusa. Val omikrona tek seli iz zapadne u istočnu Europu, gdje je procijepljenost stanovništva niža. A podaci iz zapadnih država, kao što je Danska, govore kako je stopa hospitalizacije zbog omikrona šest puta viša kod osoba koje se nisu cijepile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.