Stier: hrvatski građani zbog referenduma o braku nisu ni manje europski niti retrogradni

„Ako želimo koncept ne bilo kakve Europe, nego Europu koja će poštivati identitet i dostojanstvo, koja se neće sramiti hrvatskih i europskih kršćanskih korijena, koja će naglasak staviti na povratak proizvodnje i na taj način stvaranje novih radnih mjesta, to su onda razlozi za motivaciju da birači izađu i podupru upravo takvu viziju Europe, rekao je Davor Ivo Stier, HDZ-ov europarlamentarac i kandidat HDZ-a na europarlamentarnim izborima za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovim izborima za EP odlučivat će se kojim smjerom će Europa ići i zato je važno je da hrvatski građani sudjeluju u što većem broju te da izaberu ljude koji će najbolje predstavljati njih i njihove vrijednosti, kazao je Stier, koji, zbog ozljede zadobivene tijekom košnje trave, radi od kuće, preko medija i društvenih mreža, a na teren očekuje da će krenuti pri kraju kampanje za europarlamentarne izbore.

„Izlazak na izbore važan je i za Hrvate u BiH, jer se već u kratkom razdoblju od 10 mjeseci uspjelo doći do prekretnice u europskoj politici prema BiH, Rezolucijom o BiH od 4. veljače, na koju su bitno utjecali zastupnici iz Hrvatske“, istaknuo je Stier.

„Rezolucija je prekretnica jer po prvi puta detektira koji su problemi BiH, separatizam i centralizam, koji su kočničari razvoja BiH“, rekao je Stier i dodao da se jedino federalnim riješnjima može otvoriti europska perspektiva BiH, jer samo ona omogućavaju ravnopravnost svih konstitutivnih naroda i svih ljudi u BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ključne odrednice rezolucije, nikada prije nisu bile spomenute u nijednom službenom dokumentu EU, a tek nakon ulaska Hrvatske u EU počele su se otvrati te teme i došlo se do ove Rezolucije. I Hrvati u BiH su prepoznali koliko je važno imati jedan takav glas u EU, pojasnio je Stier.

Iako nas je objektivno malo u EP, 11 na 751 zastupnika, no s jasnim ciljevima i artikuliranom politikom, možemo to pretvoriti u službenu većinsku stajalište EP te bitno utjecati na europsku politiku prema BiH i cijeloj JI Europi,a kao članu vanjskopolitičkoga odbora to mi je iznimno bitno, istaknuo je Stier.

Kao najznačajnija postignuća u tijekom desetomjesečnog mandata u EP, Stier je istaknuo da je uz Rezoluciju o BiH bilo bitno promicati kulturu života te u svim raspravama braniti pravo na život od samog začeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Bilo je važno da se u EP čuje kako su hrvatski građani na referendumu o braku pokazali jednu visoku razinu demokratičnosti, iskoristili pravo da prvi put pokrenu i uspiju s jednom građanskom inicijativom te kako zbog tih vrijednosti nisu ni manje europski niti retrogradni, kako je to većina medija pokušala prikazati u Hrvatskoj, nego da time promiču one vrijednosti na kojima su i Hrvatska i Europa izgrađene. To je bilo važno istaknuti u EP“, kazao je Stier.

Kako vratiti proizvodnju i u Hrvatsku i u Europu je tema, koja bi trebala biti težište u slijedećem sazivu EP je jer nema te zemlje koja je izašla iz krize bez proizvodnje, smatra Stier i dodaje da se jedino tako mogu stvoriti radna mjesta, a EU može pomoći svojim instrumentima i fondovima za ulaganje u nove tehnologije i obrazovanje te povoljnijim uvjetima kreditiranja manjih i srednjih poduzeća, a sve s ciljem pokretanja proizvodnje koji će onda stvoriti nova radna mjesta.

To je element rada koji smo započeli u ovom kratkom mandatu ali koji trebamo puno više naglasiti u slijedećem sazivu Europskog parlamenta, smatra Stier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je i sam pripadao hrvatskom iseljeništva Stier je u EP pokrenuo jedno pitanje da se koriste i otvore fondovi i za promicanje povratka naših iseljenika, u sklopu Strategije Europa 2020 i u sklopu napora koji se čine za demografsku obnovu u Europi i Hrvatskoj. Irska je od 30 posto sredstava iz fondova EU namijenila za demografsku obnovu, što je  izuzetno bitno i za RH, a dio te politike treba biti puno aktivnija politika prema hrvatskom iseljeništvu.

„Hrvati u iseljeništvu su jedan ogroman razvojni potencijal koji nije do kraja razvijen“, kazao je Stier i dodao da ne očekuje promjene preko noći te je svjestan procesa asimilacije naših iseljenika pogotovo u prekooceanskim zemljama, no veza s domovinom mora ostati što čvršća moguća i na tome hrvatske vlasti mogu i moraju raditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.