Što će se dogoditi ako Škoti glasuju ZA, a što ako glasuju PROTIV?

Ako Škoti glasaju za i Škotska izglasa neovisnost na današnjem referendumu posljedice će biti goleme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Velika Britanija će morati smiriti tržišta kako bi stabilizirala funtu. U slučaju škotske neovisnosti mogu se odmah u petak ujutro očekivati izjave britanskog ministra financija Georgea Osbornea i guvernera središnje banke (Bank of England) Marka Carneya.

Britanski premijer David Cameron je rekao da neće dati ostavku, ali nakon eventualnog gubitka trećine britanskog teritorija i desetine stanovništva mogao bi na to biti prisiljen. Parlament još nije počeo jesensko zasjedanje pa hitno glasovanje o povjerenju Cameronu nije vjerojatno. Budućnost Eda Milibanda, čelnika oporbenih laburista, također bi mogla biti pod upitnikom jer se njegova stranka jako zalagala u kampanji protiv neovisnosti.

Prevlada li glas “za”, škotska vlada želi postati neovisna 24. ožujka 2016., što ostavlja 18 mjeseci vremena za pregovore o razdruživanju s Londonom. Agenda će biti duga i uključivati pitanja poput valute, britanskog nuklearnog oružja u Škotskoj, granične kontrole, nafte, mirovinskog i zdravstvenog sustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Između ostaloga, Škoti će morati izgraditi svoju vojsku i otvoriti veleposlanstva u inozemstvu. Morat će izdavati putovnice svojim građanima, pregovarati o međunarodnim trgovinskim sporazumima i aplicirati, ili pokušati zadržati, članstvo u EU-u, NATO-u i drugim institucijama.

Britanci bi trebali na parlamentarne izbore u svibnju 2015. Škotska bi tada još bila u Ujedinjenom Kraljevstvu i imala pravo na svojih 50 zastupnika u Westminsteru. U postojećem sazivu 41 zastupnik iz škotskih izbornih jedinica iz laburističke je stranke. Osvoje li laburisti vlast na državnoj razini temeljeno na potpori iz Škotske, mogli bi je izgubiti godinu poslije kad Škotska napusti državu. Neki sugeriraju da bi, u slučaju škotske neovisnosti, trebalo odgoditi britanske izbore, nešto što se inače događalo samo u ratu.

Ako konzervativci na tim izborima ponovno osvoje vlast, Cameron je obećao referendum o ostanku Velike Britanije u EU-u do 2017. Ako Škotska, koja je mnogo više europski orijentirana od drugih dijelova Ujedinjenog Kraljevstva, napusti državu, mnogo je vjerojatnije da će tada i UK napustiti EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što će se dogoditi ako Škoti glasuju “protiv”

Čak i ako Škoti odbiju neovisnost, London je obećao prijenos većih ovlasti na škotski parlament Holyrood.

Glavne stranke u Westminsteru, konzervativci, laburisti i liberalni demokrati, najavili su da će već 19. rujna početi planirati prijenos ovlasti na Škotsku u području financija, poreza i socijalne politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

London će krajem listopada objaviti tzv. “command paper”, službeni dokument s prvim nacrtom prijedloga o kojima će onda u Škotskoj biti povedena javna rasprava, a koncem studenog će objaviti konačne prijedloge.

Nacrt zakona o prijenosu ovlasti bit će objavljen na Burnsovu noć 25. siječnja 2015., dan kada Škotska obilježava rođendan svog nacionalnog pjesnika Roberta Burnsa.

7. svibnja 2015. su izbori za britanski parlament, a drugo čitanje novog Zakona o Škotskoj trebalo bi biti na dnevnom redu odmah poslije formiranja nove vlade. Izbori za škotski parlament bili bi 5. svibnja 2016.

Bude li ponovo izabran, britanski premijer David Cameron najavio je referendum o ostanku Velike Britanije u EU-u u 2017-godini. Ako Britanci izglasaju izlaz iz Unije, to bi iznova moglo potaknuti nacionalističku kampanju u Škotskoj, koja je više europski orijentirana od ostatka države.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.