U Grčkoj 25.000 prosvjednika protiv mjera štednje

Dvadeset i pet tisuća ljudi prosvjedovalo je u subotu u Ateni protiv mjera štednje na poziv Pame, Radničke fronte bliske Komunističkoj stranci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi nismo brojevi, zaslužujemo ljudske životne uvjete”, skandirali su na trgu Sintagma, nasuprot parlamenta.

Tisuću sindikalnih organizacija koje predstavljaju državni i privatni sektor cijele Grčke, okupili su se da upozore da uz više od 1,5 milijuna nezaposlenih, prema službenim podacima, ima više od 500.000 djelatnika koji mjesecima ne primaju plaće, prema transparentima koje je istaknula Radnička fronta.

“Treba pokrenuti obnovu, otvoriti tvornice, radna mjesta i pojačati potrošnju”, rekao je jedna prosvjednik, bivši djelatnik tvornice Coca-Cole Soluna zatvorene prije godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sindikalne centrale privatnog i državnog sektora, GSEE i ADEDY su pozvale na opći štrajk 27. studenoga u Grčkoj kako bi upozorili na mjere štednje u planu državnog proračuna za 2015.

Grčka se obvezala svojim vjerovnicima da će primijeniti plan ozdravljenja financija.

Plan državnog proračuna za 2015. treba biti podastrijet parlamentu do kraja studenoga i predviđa fiskalne olakšice, ali nastavlja politiku štednje i smanjenje državne potrošnje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otpuštanje 6.500 djelatnika kao i proračunska rupa predviđeni za 2015. zadaju muke vladi koji bi se željela osloboditi plana MMF-a do kraja godine, ili godinu i pol ranije od predviđenoga. Posljednje dvije godine val prosvjeda u Grčkoj se ublažio jer su se građani umorili, a postignuta je određena gospodarska i politička stabilnost.

Policija je od 2010. u Grčkoj zabilježila više od 20.000 prosvjeda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.