Ursula o izborima u Italiji: Ako nam se ne svide rezultati (demokratskih) izbora, imamo ‘alate’

afere
Foto: fah

Europska komisija voljna je surađivati ​​s bilo kojom demokratskom vladom u cijelom bloku, ali ima “alate” ako stvari krenu u “lošem smjeru”, rekla je Ursula von der Leyen odgovarajući na pitanje o nadolazećim izborima u Italiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, Talijani će u nedjelju izabrati nove članove i Zastupničkog doma i Senata. Budući da mu se pripisuje gotovo 50 posto glasova prema posljednjim ispitivanjima javnog mnijenja koja su zakonski mogla biti objavljena do 15 dana prije izbora, desni blok će izgleda imati apsolutnu većinu u oba doma parlamenta, a možda čak i – zahvaljujući izbornoj reformi koju je progurala ljevica — ustavnu većinu.

Braća Italije Giorgie Meloni već mjesecima vode u anketama, na 20-25 posto glasova, ostavljajući Ligu Mattea Salvinija daleko iza sebe sa samo 12-15 posto podrške (nasuprot 34 posto na izborima za Europski parlament 2019.) i nekih 7-10 posto za Forzu Italiu Silvija Berlusconija

Meloni, koja se više puta bunila protiv onoga što naziva bruxelleskim birokratima i LGBT lobijima, bi mogla postati prva žena premijerka Italije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve ovo izazvalo je uzbunu u Bruxellesu.

> Bez presedana: EK traži da se Mađarskoj zamrzne 7,5 milijardi eura iz EU fondova

Ursula von der Leyen podsjetila na Mađarsku i Poljsku

“Demokracija je stalni rad. Nikada nismo gotovi, nikad nije sigurno. Pitanje je kako se ljudi zalažu za demokraciju”, rekla je predsjednica Europske komisije odgovarajući na pitanje je li zabrinuta zbog talijanskih izbora odgovarajući na pitanja na Sveučilištu Princeton u SAD-u, piše Euronews.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vidjet ćemo ishod izbora. Moj pristup je da koja god demokratska vlada bude voljna raditi s nama, mi radimo zajedno”, rekla je.

Ursula von der Leyen istaknula je da kada šefovi država i vlada sudjeluju u Europskom vijeću, shvaćaju da njihova “budućnost i dobrobit” ovise o svih ostalih 26 država članica, odražavajući prirodu pregovora i konsenzusa koji karakterizira složeno donošenje odluka čitavog bloka.

“To je ljepota demokracije. Ponekad smo spori. Puno razgovaramo, znam. Ali i to je demokracija”, rekla je von der Leyen.

“Dakle, vidjet ćemo. Ako stvari krenu u teškom smjeru – a govorila sam o Mađarskoj i Poljskoj – imamo alate”, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pitanju koje se nije odnosilo na Italiju, von der Leyen opisala je Europsku komisiju kao “čuvara” ugovora EU i objasnila instrumente koje izvršna vlast ima na raspolaganju za “ispravljanje kršenja zakona”.

Komisija je prije tjedan dana po prvi put pokrenula proračunski mehanizam za zamrzavanje 7,5 milijardi eura sredstava EU-a dodijeljenih Mađarskoj zbog “dugotrajne zabrinutosti zbog korupcije i problema s vladavinom prava”.

Ovo je odluka bez presedana, a uvodi se temeljem mehanizma prema kojem se korištenje sredstava iz europskih fondova uvjetuje poštivanjem vladavine prava. Podsjetimo, EK se kontinuirano obrušuje na Mađarsku, a i na Poljsku s takvim optužbama.

“U Europi smo naučili da uvijek moramo raditi na poboljšanju demokracije – jer znamo koliko se brzo i koliko razorno povijest može promijeniti”, rekla je von der Leyen.

> Giorgia Meloni, izvjesna buduća premijerka Italije: Da tradicionalnoj obitelji, ne LGBT lobijima

Reakcije iz Italije na izjave Ursule von der Leyen

“Sramotna arogancija. Poštujte slobodno, demokratsko i suvereno glasanje talijanskog naroda! Svima prijatelji, ničije sluge”, napisao je na Twitteru Matteo Salvini, čelnik Lige.

Poručio je i kako će njegova grupacija u Europskom parlamentu podnijeti prijedlog za izglasavanje nepovjerenja.

“Gospođa predstavlja sve Europljane, njezinu plaću plaćamo svi mi”, rekao je i dodao: “Bila je to odvratna i bahata prijetnja.”

Bivši premijer Matteo Renzi, koji se ove godine kandidirao kao liberalni zastupnik, također se uključio u raspravu.

“Čak i ako desnica pobijedi, Europa mora poštivati ​​izborni ishod”, rekao je Renzi jednoj radio postaji. “Ovo govorim predsjednici von der Leyen: ne smijete uopće ulaziti u talijanska pitanja.”

Enrico Letta, glavni kandidat ljevice, branio je von der Leyen kao “apsolutno uravnoteženu osobu”.

“Von der Leyen dolazi iz iste stranke kao Berlusconi i Tajani”, rekao je Letta i dodao: “Nije da govorimo o opasnoj komunistici.”

Glasnogovornik von der Leyen izjavio je da se predsjednica “ni na koji način nije miješala” u talijanske izbore i da je “samo objašnjavala ulogu Komisije u održavanju zakona EU-a”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.