Više od polovice Nijemaca ne podržava ulazak Ukrajine u NATO, pokazuje anketa YouGov koju je naručila njemačka novinska agencija dpa. Preko 54 posto ispitanih bilo je protiv te mogućnosti, izvijestila je novinska agencija u petak. Samo 27 posto ispitanih reklo je da bi se složilo da se Kijevu ponudi prilika da se pridruži vojnom savezu predvođenom SAD-om.
U travnju je ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskyi ustvrdio da većina Europljana ne bi razumjela da Kijev ne dobije “zasluženu pozivnicu” za pridruživanje NATO-u. Očekuje se da će ukrajinski čelnik sada sudjelovati na srpanjskom samitu NATO-a u Litvi, javlja dpa, a prenosi hungary.posten.com
Prema istom istraživanju, 55 posto ispitanika založilo se za razgovore Rusije i Ukrajine o okončanju sukoba. Samo 28 posto bilo je protiv.
Istraživanje je napravljeno kada je Berlin nedavno najavio još jedan veliki paket slanja oružja Ukrajini. Očekuje se da će nova isporuka oružja, vrijedna više od 2,7 milijardi eura, uključivati četiri zemaljska protuzračna obrambena sustava IRIS-T njemačke proizvodnje – nešto što same njemačke oružane snage još ne posjeduju – kao i 30 Leopard 1 tenkova, 20 borbenih vozila pješaštva, 100 oklopnih transportera, 18 samohodnih topničkih sustava na kotačima i 200 izviđačkih bespilotnih letjelica.
Bivši veleposlanik SAD-a pri NATO-u: Europa kao središte borbe SAD-a i Kine za globalnu prevlast
Johann Wadephul, zamjenik čelnika parlamentarne skupine Konzervativne unije (CDU/CSU), pozvao je Berlin da dopusti Ukrajincima korištenje njemačkog oružja protiv ciljeva unutar Rusije. “Ni s međunarodnog pravnog ni s političkog gledišta, nema razloga zašto Ukrajina ne bi mogla napasti ciljeve u Rusiji”, rekao je za dnevnik Tagesspiegel.
U međuvremenu, njemačka javnost je oprezna zbog goleme vojne potpore dane Kijevu tijekom sukoba. U veljači je, prema istraživanju, gotovo dvije trećine Nijemaca bilo protiv opskrbe Kijeva borbenim zrakoplovima. Prema anketi YouGov-a iz prosinca 2022., 45% Nijemaca protivilo se slanju njemačkih tenkova Leopard 2 u Ukrajinu.
Nekoliko njemačkih slavnih i javnih osoba poslalo je dva otvorena pisma kancelaru Olafu Scholzu, u kojima su od Berlina zatražili da ne šalje više oružja u Ukrajinu i umjesto toga “učini sve” da se “što je prije moguće” uspostavi prekid vatre i pronađe “kompromis, koje obje strane mogu prihvatiti”.
Rusija je više puta upozorila da će opskrba Ukrajine oružjem samo produžiti njezine patnje i riskirati daljnju eskalaciju neprijateljstava, sve do izravnog sukoba između Moskve i NATO-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa