Sigurnosni se stručnjaci bore zaustaviti širenje ekstremističkih poruka na internetu, skidajući 1.000 videa tjedno, priznaje ministrica unutarnjih poslova Velike Britanije.
Amber Rudd je izjavila da je razgovarala s vlasnicima mrežnih stranica kako bi se izradili standardi za novu industriju te dogovorili pravila za društvene medije, u slučaju kada se mrežne stranice trebaju ukloniti.
Novu ministricu unutarnjih poslova ispitivali su članovi Britanskoga parlamenta u Odboru za unutarnje poslove.
Što bi se još moglo učiniti za prisiliti američke mrežne stranice, kao Twitter, Facebook i YouTube da podrže akciju?
Rudd je izjavila da bi glavne internetske tvrtke mogle preuzeti veću odgovornost, “jer je brzina širenja ovih štetnih videa viša, nego što uspijevamo – u ovom trenutku skinuti 1.000 mrežnih stranica tjedno – što je presporo u odnosu na brzinu s kojom se videi šire.”
Pitali su je što bi se još moglo učiniti, uz “česte i redovite” zahtjeve za skidanje, ali i uz prijave o sadržaju istih policiji.
Odgovorila je: “Mislim da se još može toga napraviti. Diskutiramo s industrijom da vidimo što su još spremni učiniti.”
“Željeli bismo vidjeti osnutak Odbora za standarde u ovoj industriji, kako bi se lakše mogli dogovorili o nadzoru i puno brže mogli poduzeti akcije protiv onih mrežnih stranica koje narodu čine takvu štetu, jer dopuštaju komunicirati terorističke informacije.”
Također je izjavila da bi odbori nove industrije mogli biti slični postojećim odborima, koji štiti djecu od seksualnog iskorištavanja.
Barunica Shields, bivša izvršna ravnateljica Facebooka i ministrica Unutarnjih poslova, sudjelovala je u razgovorima s davateljima usluga u inozemstvu.
Odbor je u svomu izvješću upozorio da društveni mediji na mrežnim stranicama postaju “sredstvo izbora” za širenje terorističke propagande, dok za nadzor mrežnih stranica radi samo “nekoliko stotina” zaposlenika.
Odbor unutarnjih poslova optužio je divove američke tehnologije, kao Google, Facebook i Twitter, za “prebacivanje odgovornosti”, postavši “regrutnim platformama za terorizam”.
Te tvrtke namjerno propuštaju sporne informacije putem mrežnih stranica za promicanje terorizma, držeći da bi skidanje istih moglo “oštetiti”.
Twitter i YouTube, na primjer, su odbili ukloniti objave Anjema Choudaryija, propovjednika mržnje, koji je zatvorskom kaznom osuđen za podupiranje Isila prošloga tjedna, unatoč ponovljenim zahtjevima policije.
U Izvješću Odbora je napisano: “Alarmantno je da te tvrtke imaju timove od samo nekoliko stotina zaposlenika za nadzor mreža od milijarda računa te da Twitter proaktivno ne izvješćuje o ekstremističkim sadržajima agencije za provođenje zakona.”
“Ove se tvrtke skrivaju iza svojih nadnacionalnih pravnih statusa, kako bi prebacile odgovornost, odbijaju se odgovorno ponašati, kako ne bi oštetili svoje zaštićene robne marke.”
“Ako se i ovaj problem i nadalje ne bude rješavao, a tvrtkama dopuštalo da njihove platforme postanu internetski “Divlji zapad”, to će im narušiti ugled kao odgovornih operatora”.
U izvješću se navodi da se od internetskih tvrtki očekuje suradnja s Britanskim policijom za protuekstremizam, i da iste trebaju odmah zatvarati takve račune.
Tekst se nastavlja ispod oglasa