(VIDEO) Dr. Markić u Varšavi: ‘EK od 2013. nije reagirala na zloupotrebu hrvatskih institucija’

Foto: snimka zaslona

Dr. Željka Markić je nedavno bila jedan od predavača na dvodnevnoj konferenciji u Varšavi pod nazivom ‘Kulturni rat u EU. Ima li Poljska šanse?’. Konferenciju je organizirao klub zastupnika ECR – Europskih konzervativaca i reformista. Cilj konferencije je bio progovoriti o kulturnim izazovima koje su nastupili unutar EU u zadnjem desetljeću. Ti izazovi na različite načine utječu na svakodnevni život žitelja Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska unija nijednom u posljednjih sedam godina nije reagirala na opstrukcije građanskih inicijativa, kršenje volje hrvatskih građana i zloupotrebu javnih institucija od strane HDZ-a i SDP-a, rekla je dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji, na konferenciji održanoj 15. i 16.10. u Varšavi.

Riječ je o dvostrukim standardima – kada Europskoj komisiji ne odgovaraju vrijednosti neke Vlade, tada reagira i prijeti, a kada joj odgovaraju i kada se vlada pokorava bez postavljanja pitanja – tada nema nikakvih reakcija na nedostatak vladavine prava.

Dr. Markić je na početku predavanja istaknula da je Hrvatska u Domovinskom ratu vodila “vrlo, vrlo tešku borbu kako bismo bili slobodni i kako bismo imali demokraciju u našoj zemlji”, međutim, danas vidimo veliki nedostatak vladavine prava i opstrukciju volje hrvatskih građana od strane vladajućih – i HDZ-a i SDP-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč najrestriktivnijem zakonu o referendumu, građanska inicijativa U ime obitelji 2013. godine je prikupila više od 750 tisuća potpisa, a na prvom građanskom referendumu od osamostaljenja 66% građana glasalo je za ustavnu zaštitu braka kao zajednice muškarca i žene.

“Što se zatim dogodilo? Šest mjeseci nakon što smo pobjedili na referendumu – unatoč tome što su Vlada, predsjednik i mediji bili protiv – oni su donijeli Zakon o životnom partnerstvu u srpnju 2014., omogućivši istospolno partnerstvo, koristeći većinu u Saboru”, rekla je dr. Markić.

Četiri godine kasnije, 2018., donesen je Zakon o udomiteljstvu koji je potvdio da istospolni partneri ne mogu posvajati ili udomljavati djecu. No ove godine, u veljači 2020., dogodio se presedan – Ustavni sud je potvrdio da je Zakon o udomiteljstvu koji ne uključuje homoseksualne parove u udomljavanje i posvajanje djece ustavan, ali je istovremeno naredio da institucije moraju raditi protivno Zakonu i moraju omogućiti homoseksualnim parovima da udome djecu. Od strane Europske unije ponovno nije bilo nikakvih reakcija jer im takva politika odgovara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Markić je zatim opisala i drugi primjer opstrukcije volje građana u dvije referendumske incijative za promjenu izbornog sustava – “Birajmo zastupnike imenom i prezimenom” 2014. i “Narod odlučuje” 2018. godine.

Dok je 2014. SDP-ov ministar uprave Arsen Bauk spriječio referendum manipulacijama oko broja birača, 2018. su HDZ-ov premijer Plenković i ministar uprave Lovro Kuščević spriječili referendum manipulacijama oko prebrojavanja potpisa. Ni na ova kršenja volje građana i zloupotrebu ovlasti Europska unija nije reagirala – do danas nije stigao odgovor ni od Europskog suda za ljudska prava kojem je udruga U ime obitelji uputila zahtjev još 2014. godine, a na detaljne informacije o opstrukciji referenduma u 2018. i zahtjev GI Narod odlučuje da zaštite vladavinu prava u Hrvatskoj europske institucije su se oglušile.

Primjeri iz Hrvatske te trenutni napadi na Poljsku zbog neprihvaćanja poljske vlade da provodi LGBT ideologiju pokazuju kako se na različite zemlje primjenjuju različiti kriteriji – ovisno o tome za što se narod bori. “Ako se narod bori za nešto što nije u skladu sa željama Europske komisije ili se borite za vrijednosti koje oni ne smatraju vrijednostima, tada se primjenjuju drugačija pravila. To je ogroman problem, problem demokracije”, zaključila je dr. Markić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Snimku cijelog predavanja možete pogledati u nastavku:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.