„U kolovozu je ove godine, prema kalendarski prilagođenim podacima, promet u trgovini na malo realno bio 0,3 posto veći u odnosu na isti mjesec lani, a prema desezoniranim podacima 1,8 posto veći u odnosu na srpanj ove godine što je rezultat povećane inozemne potražnje koju implicira rast noćenja stranih turista“, piše u komentaru Odjela za makroekonomske analize Hrvatske gospodarske komore.
HGK navodi kako su se, usprkos dosadašnjem tijeku godine, uglavnom bilježili pozitivni trendovi kretanja prometa (u svibnju, lipnju i srpnju je zabilježen godišnji pad, dok je u ostalim mjesecima zabilježen godišnji rast), na kumulativnoj razini ipak je zabilježen realni pad prometa u trgovini na malo.
Ističu kako je u prvih osam mjeseci promet (prema prosjeku godišnjih stopa) bio 0,3 posto manji u odnosu na isto razdoblje prošle godine, a s obzirom na nepromijenjene uvjete na tržištu rada, odnosno prolongiranje recesije, ocjenjuju da će maloprodajni promet u ovoj godini stagnirati oko prošlogodišnje razine.
„Tako je sadašnja razina prometa u trgovini na malo još uvijek oko 19 posto manja u odnosu na isto razdoblje 2008. godine što je pak rezultat slabe domaće potražnje koja je prisutna u duljem recesijskom razdoblju, izazavana primarno sve nepovoljnijim stanjem na tržištu rada, odnosno sve nižom razinom ostvarenog dohotka“, napominju iz HGK te dodaju kako se „smanjenjem standarda, promijenila i struktura potrošnje – sve se više troši na egzistencijalno potrebne proizvode, a sve manje na luksuzne, uz razduživanje stanovništva po osnovi kredita“.
Napominju kako na razini EU-a, realni promet u trgovini na malo bilježi pozitivan godišnji trend, i to kontinuirano od kolovoza 2013. godine pa je tako u prvih sedam mjeseci ove godine promet, prema kalendarski prilagođenim podacima, u prosjeku bio 1,7 posto veći u odnosu na isto razdoblje lani.
„Prema dostupnim podacima Eurostata (za Hrvatsku i Cipar nisu dostupni podaci), porast prometa zabilježen je u prvih sedam mjeseci u gotovo svima zemljama EU-a, izuzev u Finskoj i Sloveniji, ali je njegova ovogodišnja razina u većini zemalja EU-a još uvijek niža u odnosu na isto razdoblje 2008. godine“, zaključuju iz HGK.