Hrvatska na dnu liste država po upravljanju talentima

Švicarska, Danska i Njemačka zemlje su koje imaju najveću sposobnost za razvoj, privlačenje i zadržavanje talenata u kompanijama, dok je Hrvatska na dnu najnovije rang-liste koju je danas objavila švicarska poslovna škola IMD, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu izvješća o svjetskim talentima, koje je IMD objavio prvi put, obuhvaćeno je 60 država koje su rangirane i u IMD-ovoj godišnjoj listi svjetske konkurentnosti.

Novo rangiranje pokazuje sposobnost država da razviju, privuku i zadrže talente u kompanijama koje posluju u zemlji, a odražava tri faktora – ulaganje u domaće talente i njihov razvoj, sposobnost zemlje da zadrži domaće talente i privuče talente izvana te spremnost da talenti kojima raspolaže neka zemlja zadovolje tržišne potrebe.

Najbolje rangirana je Švicarska, iza koje slijede Danska, pa Njemačka. Na 4. mjestu je Finska, na 5. Malezija, a slijede Irska (6.), Nizozemska (7.), Kanada (8.), Švedska (9.) i Norveška (10.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među 60 država rangiranih na listi IMD-a Hrvatska se nalazi pri kraju, na 58. poziciji. Iza nje slijede Venezuela (59.) i Bugarska (60.). Od susjednih zemalja najbolje je plasirana Slovenija na 49. i Mađarska na 51. mjestu.

Po ulaganju u domaće talente i njihov razvoj Hrvatska je zauzela 32. mjesto, dok je po sposobnosti da zadrži domaće i privuče strane talente na 57. mjestu, a po spremnosti talenata na 58. mjestu.

Rangiranje se temelji na više od 20 pokazatelja. Neki od njih su statistički, dobiveni od partnerskih instituta, a drugi su izvedeni iz IMD-ovih istraživanja mišljenja među 4.300 međunarodnih izvršnih direktora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.